Za fake news či hate speech je zodpovedný Facebook, no regulovať by ho mali súdy

Sociálne siete by nemali rozhodovať o tom, ktorý obsah prekračuje hranice zákona, tvrdí politická opozícia v Nemecku. V USA zasa stakeholderi tech giganta Apple žiadajú, aby iOS ponúkal rodičovskú kontrolu nad tým, koľko času trávia deti s mobilmi v ruke. Už teraz je na iPhonoch závislá polovica mládeže.

Začiatkom roka vstúpil v Nemecku do platnosti zákon nútiaci firmy ako Facebook a Twitter, YouTube, VKontakte či Tumblr vymazať do 24 hodín všetok obsah propagujúci nenávistné prejavy, fake news či extrémizmus. V opačnom prípade hrozí platformám sociálnych sietí pokuta vo výške až do 60 miliónov eur. Zákon začal vznikať po tom, čo sa na nemeckom Facebooku rozšíril obsah proti utečencom v roku 2016.

Opozičným stranám nemeckého parlamentu sa ale zákon nepáči. Podľa nich by firmy so základňou prevažne v USA nemali rozhodovať, ktorý obsah prekračuje hranice legality. Tvrdí to napríklad predsedníčka Zelených Simona Peter. Zahraničné firmy môžu mazaním obsahu podľa vlastného uváženia narúšať slobodu prejavu a tlače v krajine, pričom rozhodovať o legálnosti pripadá prirodzene súdom, nie súkromnému sektoru. K výzve sa pridala aj ľavicová strana The Left či liberálna Slobodná Nemecká Strana.

Generálna tajomníčka liberálov Nicola Beer povedala pre denník Welt am Sonntag, že nový zákon okrem narúšania demokratického prostredia ohrozuje slobodné podnikanie súkromného sektoru, pretože firmám propagujúcim svoj biznis na sociálnych sieťach hrozí blokovanie na základe vnútorných mechanizmov sociálnych sietí.

Závislosť na Apple zariadeniach ohrozuje zdravie detí

Naopak v Spojených štátoch amerických požiadali vlastníci akcií Applu za dve miliardy dolárov, Jana Partners a California State Teachers Retirement System (CSTRS), aby výrobca iPhonov a iMacov vložil do operačného systému softvér, umožňujúci rodičom kontrolovať, koľko času trávia deti s mobilom v ruke.

Stakeholderi urgujú k tomuto činu s argumentom, že v roku 2016 bola podľa prieskumu agentúry Common Sense Media polovica tínedžerov v štátoch závislá od zariadení a softvéru v nich. Jana Partners a CSTRS taktiež požiadali, aby Apple vypracoval vlastnú štúdiu o vplyve jeho mobilov a tabletov na mentálne zdravie a vývin detí.