Yahoo končí rok zle, priznáva ďalší masívny únik dát polmiliardy užívateľov

Vyhľadávač Yahoo informoval o ďalšom masívnom útoku hackerov, ktorí ešte v auguste 2013 ukradli citlivé dáta 500 miliónov účtov. História sa opakuje – v auguste už únik jednej polmiliardy priznal.

Yahoo varoval pred ďalším obrovským únikom informácií, ktoré mali hackeri získať ešte pred tromi rokmi. Len pred tromi mesiacmi informoval verejnosť o rovnako veľkom útoku z roku 2014. Vyhľadávacia spoločnosť podozrieva zlodejov, ktorí spolu ukradli dáta jednej miliardy užívateľov, že ich motivácia vychádzala z vlády. Britský denník The Guardian ešte v novembri písal o tom, že nie je možné zistiť, či by Národná bezpečnostná agentúra (NSA) a FBI mohli vytvoriť program schopný čítať súkromné emaily domény Yahoo. Experti na informačnú bezpečnosť ale nevylúčili túto možnosť, keďže špecializovaný súd na národnú bezpečnosť mohol byť k tomuto autorizovaný vďaka zákonom FISA (Foreign Intelligence Surveillence Act).

Uniknuté citlivé dáta obsahujú mená, emailové adresy, telefónne čísla, dátumy narodenia a v niektorých prípadoch aj dešifrované bezpečnostné otázky/odpovede, ktoré majú zaistiť chránené prostredie. Yahoo zatiaľ nevyvrátil, že by boli zneužívané aj čísla bankových účtov a platobných kariet.

Agentúra Reuters informovala o možnom odstúpení telekomunikačnej spoločnosti Verizon Communication od kúpy jadrového biznisu Yahoo, ktoré by predbežne stálo 4,83 miliardy dolárov. Pritom Verizon bol ako prvý skloňovaný s únikom dát svojich zákazníkov, ktoré predával vláde pre vlastné špehovacie úmysly. Informáciu vyniesol v roku 2013 Edward Snowden. Písal o tom Glenn Greenwald, ktorému whistleblower Snowden dal dokumenty.

Yahoo zatiaľ požiadal používateľov, aby si zmenili a zlepšili prístupové heslá. Zároveň, v čase, kedy Yahoo vyniesol na verejnosť túto informáciu, novozvolený prezident Donald Trump sa stretol s predstaviteľmi najväčších technologických spoločností v krajine. Okrem toho, že nepozval výkonnú riaditeľku Yahoo Marissu Mayerovú, neurobil to ani pri sociálnej sieti Twitter. Tá je podľa neho príliš malá na takéto stretnutie.

Donald Trump odmietol vypočuť si Twitter, vraj je na to príliš malý