Bosch mal Volswagenu pomáhať s falšovaním emisných hodnôt

Deň po tom, čo nemecký automobilový koncern rokoval s Ministerstvom spravodlivosti USA, sa na súdnom pojednávaní v San Franciscu objavila správa o dokumente, obviňujúcom Robert Bosch GmbH za spoluúčasť na falšovaní emisných hodnôt.

Právnici zastupujúci žalobcov nemeckej automobilky za Dieselgate priniesli na pojednávanie dokument, obviňujúci jej dodávateľa, spoločnosť Bosch. Tá pre koncern vyrába kontrolnú jednotku pre agregáty, ktorá zaznamenáva hodnoty výkonu, spotreby či akcelerácie. Podľa právnikov tak musel Bosch vedieť, že vo vlastnom zariadení je navyše pridaný ilegálny softvér, ktorý obchádzal systém pri emisných testoch.

Aktívne pomáhal Volkswagenu, tvrdí žaloba

Dôverný dokument vytvorila samotná automobilka. Obsahuje záznamy komunikácie so svojim dodávateľom a americkými regulačnými a environmentálnymi úradmi. V jednom emaily pre Americký úrad pre ovzdušie z roku 2011 sa spomína, ako Bosch hlboko rozumie tomu, čo regulácie v Amerike povoľujú a čo by nemali, či to, že aktívne pracoval na tom, aby sa VW vtesnal do rámca amerických noriem.

O VÝVOJI ŠKANDÁLU DIESELGATE SME PÍSALI TU

Napriek tomu, že obsah celého spisu nebol na súdnom pojednávaní prístupný, automobilka nepoprela jeho originalitu. Hovorkyňa Boschu informovala, že spoločnosť sa už dokonca podieľa na vyšetrovaní. V Nemecku ju už v decembri podozrievali zo spolupráce na emisnom podvode, no doteraz nebol Bosch riadne obvinený.

Reuters informoval o tom, že v USA môže Volkswagen popri miliardových pokutách zaplatiť ďalších 300 miliónov dolárov za výdavky a honoráre právnikom, zastupujúcich žalobcov.