Uber a Volvo spolupracujú na samoriadiacom aute

Uber a Volvo investujú 300 miliónov dolárov do samoriadiaceho auta. Rovnako ako Ford ho na trh plánujú uviesť v 2021.Vytvorenie tandemu z výrobcu áut a dopravnej služby má podľa analytikov vytvoriť silného hráča na trhu.

Spolupráca spoločností môže podľa denníka The Washington Post skutočne už o 5 rokov priniesť na cesty samoriadiace auto, napojené k službám „áut na požiadanie“. Volvo si k tomu vybralo svoj SUV model XC90. Dohoda medzi spoločnosťou, ktorá dobýja dopravný trh službami zdieľania áut pre komerčný účel a klasickým automobilovým výrobcom, ktorý na trhu funguje od roku 1927, môže byť výhodou oproti Tesle, či Fordu. Uber takto dokáže predbehnúť Google, či Apple vďaka know-how švédskej automobilky.

Budúcnosť osobných vozidiel sa môže skutočne hýbať s autopilotom. No Volvo narozdiel od Fordu chce v kabíne ponechať šoféra za volantom. Americký výrobca automobilov tvrdí, že prenos zodpovednosti za riadenie medzi počítačom a človekom je riskantné. O PLÁNE FORDU SA DOČÍTATE TU

300 miliónová investícia má ísť na vývoj hardvéru, riadiacich senzorov, na inovácie pre tankovacie systémy a ďalší softvér. Agentúra Reuters priniesla informáciu, že tandem je otvorený aj pre ďalšie spoločnosti. Prototypy majú testovať v Číne, Británii a vo Švédsku.

Foto Albin Olsson

Ako si samoriadiaci XC90 predstavuje Uber aj samotná automobilka, si môžete pozrieť tu