Uber zakázal Rímsky súd. V Taliansku už nemôže podnikať

Služba podľa súdu využíva neférové praktiky voči konkurenčným taxikárom. Uber sa už ale chystá odvolať voči rozsudku. Myslí si, že výsledok sporu stojí na štvrťstoročie starom zákone, ktorý už nefunguje.

Firma prehrala spor v Taliansku po sérií organizovaných protestov taxikárov. Rímsky súd v piatok zakázal službe podnikať na celom území polostrova, dôvodom je neférová konkurencieschopnosť služby voči tradičnému taxikárskemu biznisu. Podľa rozsudku firma nemôže používať mobilné aplikácie Black, SUV, Lux, XL, Select ani Van, vrátane zákazu reklamnej propagácie.

Uber sa cíti ukrivdene

Firma podľa agentúry Reuters nečakala negatívny rozsudok, no už priznala, že sa voči nemu hodlá odvolať. Podľa Uberu je rozsudok neférový, pretože stojí na 25 rokov starom zákone o férových podmienkach na trhu medzi konkurenciou. Tie sú pre Uber už nezodpovedajúce reálnym parametrom a podmienkam trhu, silno digitalizovaného a s úplne inými modelmi služieb a podnikania.

Voči službe zdieľania jázd sa na celom svete organizujú nespokojní taxikári, ktorým služba „berie vietor z plachiet“. Nespokojní konkurenti sa už roky domáhajú svojich práv a dokonca úplného zákazu ridesharingovej služby. Na digitálnom trhu a ani na tom s mobilitou stále neexistuje jasná, široko implementovaná legislatíva, ktorá by brala do úvahy biznis Uberu. Preto je firma často ťahaná k súdom, ktoré majú operatívne vyriešiť nevyriešený problém medzi taxíkmi a ridesharingovým biznisom.