Donald Trump odmietol vypočuť si Twitter, vraj je na to príliš malý

Donald Trump pri stretnutí s technologickými gigantmi odmietol prizvať vedenie sociálnej siete Twitter. Podľa hovorcu prezidenta je firma príliš malá na to, aby sa zúčastnila mítingu s firmami, ktoré americké hospodárstvo nielen tvoria, ale aj tvarujú.

Novozvolený prezident USA Donald Trump si do svojho sídla Trump Tower v New Yorku včera prizval exekutívcov najväčších technologických spoločností v krajine. Mítingu sa zúčastnil napríklad výkonný riaditeľ (CEO) Applu Tim Cook, Eric Schmidt a Larry Page, ktorí sú zakladatelia Googlu, Brad Smith a Satya Nadella z Microsoftu či Jeff Bezos z Amazonu. Prítomné boli aj spoločnosti Cisco, Facebook, Oracle, Palantir. Z pohľadu kapitálového objemu na trhu bola najmenšia Tesla Motors s hodnotou 31,92 miliardy dolárov.

Za Obamu bol modrý vtáčik prítomný, u Trumpa už nie

Zo stálic chýbal akurát tak Jack Dorsey, CEO Twitteru. Sieť má trhovú kapitalizáciu za 13,85 miliardy dolárov. Trump preto odmietol pozvať zástupcov siete, hovorca vysvetlil dôvod. Pritom počas Obamovho úradovania bola sieť na takýchto stretnutiach prítomná. Kritici už hovoria o tom, že Donald Trump počas predvolebnej kampani naplno využíval „tweety“, agentúra Reuters píše, že Twitter dokonca zohrával veľkú rolu pri jeho víťazstve. Pomocou siete dokázal obchádzať priame konfrontácie s tradičnými médiami, keďže na Twitteri mal de facto voľný priestor vo vyjadrovaní sa bez väčšej a priamej konfrontácie.

Pozrite si Trumpov Twitter

Agentúra uverejnila vyjadrenie krytého zdroja blízkeho Trumpovi, podľa ktorého prezident neprizval zástupcov Twitteru pre ich odmietnutie reklamy počas kampane v októbri. Trumpov tím navrhol zaplatiť sieti za emotikóny, či malé obrázky, ktoré by sa zobrazili pri hečtegu #CrookedHillary, čo sa dá z angličtiny voľne preložiť ako nepoctivá/pokrivená Hillary.

Trump bol gigant, ostatní titani

Prezidenti si zvyknú pozývať zástupcov najväčších spoločností, na ktorých už sčasti závisí výkonnosť a kvalita americkej ekonomiky. Napriek niektorým kritickým ohlasom, hlavne zo Silicon Valley, že Trump obmedzí slobodný rozvoj technologických firiem, ich teraz pozval a vypočul. Novozvolený prezident ešte skladá ministerský kabinet a zbiera tím poradcov. Míting sa podľa portálu TechCrunch.com zaoberal hlavne vytváraním pracovných miest či kybernetickou bezpečnosťou – ktorá sa ešte dnes skloňuje s druhým kolom prezidentských volieb.

Portál taktiež priniesol informáciu, že počas stretnutia bol najväčším kritikom Elon Musk. Ten otvorene podporoval a financoval demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú a kritizoval Donalda Trumpa za to, že nie je typ charakteru, ktorý by mal reprezentovať Spojené štáty americké.

Twitter zablokoval štvrť milióna účtov