Najtoxickejšie ovzdušie majú indické mestá, predbehli aj Čínu

Za najtoxickejšie ovzdušie v Indii môže najmä slabá národná environmentálna politika, populačný rast a expanzia priemyselnej výroby. Krajina dokonca predbehla dlhoročného „lídra čiernej listiny“, Čínu.

Spolupráca vedcov z bostonského Inštitútu pre zdravotné následky a štatistického úradu pre Meranie a vyhodnocovanie zdravia v Seattli priniesli výskum, podľa ktorého už prvenstvo v znečisťovaní ovzdušia nemajú Číňania, ale ľudia v Indii. Ročne ich na zdravotné problémy priamo späté so zlou kvalitou vzduchu zomrie vyše 1,1 milióna. Za najznečistenejšie metské oblasti, v ktorých sa sústreďuje priemysel a populácia, zaradili Nové Dillí či severovýchodné mesto Patna.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je až 80 percent ľudí na svete žijúcich v mestách vystavených znečisteniu, toto číslo sa bude naďalej zvyšovať v 98-percentných prípadoch ľudí, ktorí žijú v krajinách s nízkymi, alebo stredne vysokými príjmami.

Podľa výskumu amerických úradov je znižovanie množstva škodlivých častíc vo vzduchu na dobrej ceste, aspoň štatisticky. Kým pred siedmimi rokmi zomrelo 957 tisíc Indov v dôsledku zlej kvality vzduchu, pred dvomi rokmi ich bolo viac ako 1,1 milióna. Zato v Európe a Spojených štátoch amerických je zaznamenaný pravidelný pokles škodlivín už od roku 1990. Podľa štúdie v roku 2015, kedy vyšla, hrozila predčasná smrť v dôsledku zlého ovzdušia zhruba štvrť miliónu Európanov a 88 tisícom Američanov. Dôvodom, prečo je na Západe o toľko menej toxických látok vo vzduchu, sú rôzne politické dohody, ktoré v spojení s verejným záujmom tlačia zainteresovaných na znižovanie vyprodukovaných emisií. Taktiež je veľa výroby západných firiem presunutá práve do oblastí Číny a Indie.

Podľa manažéra pre environmentálne zdravie Verejnej zdravotnej nadácie v Indii Bhargavu Krišnu je krajina znečistená pre nedostatok politických aktivít a opatrení, ktoré by dokázali efektívne regulovať mieru škodlivín. India zaznamenala za posledné dva roky priemerný rast HDP o viac ako sedem percent, a hoci je voči Číne z pohľadu dielní sveta pozadu, rast produktivity sa odrazil aj na environmentálnych kvalitách. No popri industrializácií je krajina závislá primárne od uhlia ako paliva pre elektrárne. Zažíva populačný rast, ktorý v januári tohto roka vyústil do objemu 1,34 miliardy obyvateľov. Pri takomto množstve je pri výpočte predbežnej úmrtnosti v dôsledku zlého vzduchu nezanedbateľný ani počet seniorov, ktorí sú náchylnejší na choroby. Či ide o respiračné, kardiovaskulárne, alebo cievno-obehové.