Obria hviezda zomrie ešte ako batoľa

Astronómovia z Cambridgskej Univerzity objavili masívnu hviezdu. Nebolo by to nič prekvapujúce, v galaxii môcť pozorovať medzi stovkou miliárd hviezd aj s takýmito rozmermi. Objavená hviezda ešte vo vývoji už teraz predbieha v objeme Slnko tridsaťkrát. Napriek tomu jej astronómovia predpovedajú samozrútenie.

Hviezda sa nachádza v akrečnom disku z prachu a plynu 11 tisíc svetelných rokov. Práve v takýchto diskoch sa hviezdy rodia, formujú a naberajú na sile. Mračno podľa vedcov môže skrývať ďalšie objekty, hmotnejšie než častice prachu a plynu. Astrofyzici spozorovali, že hviezda sa formuje z centra rotujúceho disku. Kým sa nezrúti pod tlakom vlastnej gravitácie, ďalšie menšie hviezdy sa môžu formovať práve okolo nej. Vtedy by astronómovia mohli pozorovať zložitú slnečnú sústavu so super masívnou hviezdou a obiehajúcimi menšími slnkami. Objav vyšiel publikovane vo vedeckom mesačníku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Hviezdu objavil tandem rádiových teleskopov Submillimeter Array (SMA) na Havaji a Karl G. Jansky Very Large Array v Novom Mexiku. Atacama Large Millimeter Array (ALMA) teleskop v Čile sa má k dvojici prístrojov pridať pri ďalších skúmaniach hustého oblaku.

Obrie bábätko dlho neprežije

„Naše teoretické výpočty naznačujú, že disk by v skutočnosti mohol skrývať viac hmoty pod vrstvami plynu a prachu,“ povedal Duncan Forgan, výskumník University of St. Andrews’s School of Physics and Astronomy. „Disk s hmotou by mohol byť tak masívny, že sa môže zrútiť pod vlastnou gravitáciou, vyformujúc sériu menších zoskupení protohviezd.“

Objav je pre astronomickú obec vzrušujúci – prináša príležitosť študovať hviezdy vo vývoji, ktoré už v tomto období dosahujú enormne veľké rozmery. Okrem toho majú vedci šancu sledovať zrútenie sa masívnej hviezdy pod vlastnou gravitačnou silou ešte v období prvotného vývoja. Astronómia má s pozorovaním hviezd v plienkach, v akrečných diskoch problém, keďže mraky prachu a plynov sú ťažko priehľadné. A hviezda už tridsaťkrát objemnejšia než Slnko vo vývoji je pomerne vzácnym úkazom na skúmanie.

Foto ESO/L. Calçada – ESO/commons.wikimedia.org