Stredná škola investovala do akcií firmy Snapchatu, zarobila 24 miliónov dolárov

Snap Inc., ale aj verejní investori sa mohli tešiť štvrtkovému prudkému rastu akcií, vrátane tých verejne dostupných. Majiteľ video sociálnej siete Snapchat, ale aj jeho investori tak inkasovali viac, než by burzoví analytici očakávali. Istá stredná škola doslova vyčarovala z pár tisícok desiatky miliónov dolárov.

Keď riaditeľ strednej školy Svätého Francisa v kalifornskom meste Mountainview Simon Chiou investoval pár tisíc dolárov do akcií firmy, ktorá vybudovala Snapchat, asi nečakal, že o päť rokov ich predá za 24 miliónov dolárov.

Škola zarobila milióny predajom dvoch tretín svojich akcií s hodnotou 17 dolárov za jednu. Pritom investícia ju vyšla na 15 tisíc dolárov. Predajná cena za akciu bola určená pre verejných investorov, ktorým Snap Inc. taktiež otvoril v roku 2012 priestor. Pôvodne šlo o experiment, či môže mať verejnosť záujem vrážať financie do technologických firiem.

Cena akcie pre Snap Inc. na newyorskej burze (NYSE) vyšla vo štvrtok na 24,48 dolára. Jej celková trhová hodnota tak vyrástla na viac ako 28 miliárd dolárov.

Nedarilo sa teda len škole ako šťastnému investorovi, ale hlavne spoločnosti. Nárast verejnej akcie na 17 dolárov pre ňu znamenal 44-percentný progres, asi najväčšie pozitívum voči vlaňajšej čistej strate za 514, 6 milióna dolárov. Snapchat napriek spotrebiteľskému záujmu a pomerne výkonnému záberu na ľudí do 30 rokov čelí konkurencii, ktorá je oveľa väčšia než on sám. Medzi hlavného konkurenta sa radí Instagram, patriaci pod giganta sociálnych sietí, Facebook.

Prudký nárast cien akcií preto pre spoločnosť znamená veľa. Čo sa týka akcií otvorených pre verejnosť, rovnaký prístup má aj sociálna sieť Twitter, ktorej akcia pre verejných investorov stojí 15,84 dolára. To je skoro o 70 percent menej, než pred štyrmi rokmi, kedy firma vstupovala na newyorskú burzu (NYSE) s akciami za 50,09 dolára.