Vianoce 2018 budú od SpaceX štedré: k Mesiacu vyšle ľudskú posádku

Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX patriaca priemyselnému inovátorovi Elonovi Muskovi ohlásila v rámci projektu kolonizovať Mars novinku: budúci rok vyšle k orbite Mesiaca ľudskú posádku.

Technologického biznismena a miliardára Elona Muska poznajú ľudia zväčša vďaka elektromobilom Tesla. Tí viac zaujímajúci sa ale vedia, že zisky a technológie všetkých svojich firiem chce využiť ako nosné rakety pre svoj finálny cieľ – letieť na Mars a kolonizovať ho.  Jeho vesmírna spoločnosť SpaceX mu má tento cieľ splniť, s osídľovaním má začať už v roku 2021. Aktuálne sa firma snaží dobudovať flotilu nosných rakiet Falcon, ktorú ešte podrobuje testom. Program Crew Dragon mu má vytvoriť koráby a letecký program, ktorým dokáže vynášať ľudí k Medzinárodnej vesmírnej stanici na zemskej orbite. A to raketami, ktoré dokážu veľakrát vyletieť a pristáť bez výraznej odstávky. Zároveň, aby náklady na ich správu nestáli majland.

Vizualizácia, ako môže vyzerať Crew Dragon, dok na ISS a nosná raketa s ľudskou posádkou

Priemyselný inovátor na svojom Twitteri vyhlásil, že jeden z prvých krokov v pláne kolonizovať Mars bude prieskumný let okolo Mesiaca. Potrebnú dvojčlennú posádku, ktorá si za to zaplatila, už vraj má. O koho ide verejnosť zistí, keď bude jasné, či „pionieri“ disponujú potrebnými fyzickými aj psychickými kvalitami. Je ale na mieste predpokladať, že ide o milionárov, ktorí si za cestu mohli dovoliť zaplatiť.

 

Vesmírny priemysel je zatiaľ príliš drahý

Ak SpaceX dokáže vyslať k Mesiacu ľudskú posádku, bude to necelé polstoročie od poslednej takejto cesty. Elon Musk, ale aj miliardár a zakladateľ Amazonu a vesmírnej firmy Blue Origin Jeff Bezos tvrdia, že vesmírny priemysel sa musí vyvinúť do podoby, kedy budú lode schopné vzlietať a pristávať viacnásobne, bez niekoľkoročných príprav a odstávok. Zmeniť sa musí aj spôsob, ako sa lode konštruujú v kontexte nákladov. Ich osekanie je pre vesmírne výlety na zemskú orbitu či k novým planetárnym kolóniám životne dôležité.

Podľa oficiálneho stanoviska vesmírnej firmy je let naplánovaný na koniec budúceho roka. Štartovať sa bude symbolicky, a to z Kennedyho vesmírneho centra, štartovacej rampy 39A. Odkiaľ vzlietal aj lunárny program NASA, Apollo. SpaceX využije nosnú raketu Falcon Heavy, ktorá je vo flotile firmy jedna z najväčších a najvýkonnejších. Osem ton z celkovej hmotnosti rakety vyjdú firmu pri štarte na 90 miliónov dolárov. Pre spresnenie, bez nákladu a plnej nádrži presahuje jej základná váha 1,4 milióna kilogramov. Náklad na nízku zemskú orbitu dokáže vážiť 54 tisíc kilogramov. K Marsu len 13, 6 tony. No aj v tom prípade by náklady za prepravu presiahli 153 miliónov amerických dolárov.

Falcon Heavy na rampe 39A, odkiaľ v 1969 štartovala aj posádka Apollo 11 v rakete Saturn V

Muskova vesmírna firma plánuje testovať nové nosné rakety programu Crew Dragon 2 už v budúcom roku. Prvá testovacia raketa poletí k Medzinárodnej vesmírnej stanici v automatickom režime, bez ľudí. Ďalšie tri vynesú na orbitálnu stanicu náklad, posledný test už počíta s ľudskou posádkou. Program vrátane výcviku dvojice cestujúcej k Mesiacu vyvinula v spolupráci s americkou vládnou agentúrou NASA. SpaceX ale nebude prvýkrát ani na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Firma drží prvenstvo v tom, že ako prvá súkromná spoločnosť vyniesla k orbitálnej stanici náklad.

„Takto sa dostaneme na Mars,“ tvrdí Elon Musk: