SpaceX späť v hre. Po septembri sa mu podarilo pristáť s raketou

Sedemdesiat metrová raketa Falcon dnes úspešne pristála v Tichom oceáne. Riaditeľ firmy SpaceX Elon Musk dokázal investorom, že jeho vesmírny program stále funguje. Nad spoločnosťou sa zmrákalo po tom, čo v septembri jedna z rakiet explodovala krátko po štarte. Na orbit mala vyniesť izraelský komunikačný satelit za 200 miliónov dolárov.

Podľa niektorých technologických analytikov je SpaceX naplno späť v hre. Presnejšie povedané, dokázal, že vie držať tempo v závode o kolonizovanie Marsu. Práve Elon Musk najčastejšie rétoruje o expanzii na červenú planétu, už v roku 2024 chce na Mars aktívne vysielať rakety, ktoré vynesú ľudskú posádku a všetok potrebný materiál pre budovanie kolónií. Prvé rakety majú Zem opustiť už v roku 2018.

Raketa Falcon za zhruba 62 miliónov dolárov, ktorá úspešne pristála na platforme v Tichom oceáne, dokázala, že Muskova snaha expandovať do vesmíru ešte nie je na konci. Nepodarený test v septembri spôsobila chybná nádrž s héliom, podľa oficiálneho stanoviska agentúry ju už inžinieri prekonštruovali.

Podľa hovorkyne Diane Hockenberry chystá SpaceX sedem letov kontrahovaných so spoločnosťou Iridium Communications. Falcony jej majú na orbit vyniesť desať komunikačných satelitov. Podľa Wall Street Journal SpaceX v tomto roku chystá 27 štartov, čo je viac ako trikrát viac než v roku 2016. Úspešný test rakety pomohol spoločnosti aj pri kontrakte s Národnou leteckou a vesmírnou agentúrou (NASA), ktorej na Medzinárodnú vesmírnu stanicu vynáša materiál.

Podľa niektorých kritikov sa súboj o kolonizovanie iných planét viac prejavuje v médiách a na poli verejnej mienky, než skutočne na zemskej orbite. Nosné rakety a pohony sú stále vo fáze testov, a aj keď už existuje rad programov na výcvik prvých marsovských pionierov, stále ide viac o psychosociálne experimenty, než praktický výcvik potrebnej posádky.