Lovci mimozemských signálov namierili na súhvezdie Herkula

Astronómovia skúmajú signál, ktorý pred rokom zachytila Ruská akadémia astrofyzických vied. Zdroj je natoľko silný, že aj po roku naň vedia zameriť rádiovými teleskopmi a určujú jeho vlastnosti. Výsledky, či ide o výrobok inteligentnej rasy, budú známe už o mesiac.

Medzinárodné spoločenstvo astronómov vrátane hľadačov mimozemského inteligentného života mimo našu slnečnú sústavu, SETI, skúmajú zdroj neznámeho rádiového signálu. Ich úlohou je hlavne vylúčiť všetky nepriaznivé možnosti: či už ide o prirodzené zdroje takýchto signálov, alebo interferenciu s pozemskými zdrojmi signálov.

Aj keď ho ruský rádiový teleskop objavil ešte vo vlaňajšom máji, vedcom sa stále darí zachytávať zdroj. Konkrétny záver výskumu prinesie Medzinárodný kongres pre austronatiku koncom septembra. Jean Schneider z Parížskeho observatória sa domnieva, že hoci signál najskôr nebude mať „bežný zdroj“ (napríklad hviezdy), stále môže ísť o iný špecifický úkaz vo vesmíre. SETI tvrdí, že pokojne môže ísť o výplod inteligentnej rasy, pretože signál je stabilný a dosť silný.

NEBOLI BY TO HUMANOIDI

Zachytený signál k nám cestoval rýchlosťou svetla takmer sto rokov. Fyzici určili jeho zdroj pri hviezde HD 164595 v súhvezí Herkula. Hviezda je podobná tej našej, je o 0,99 násobku hmotnejšia a má podobné fyzikálno-chemické vlastnosti. Jej vek je o 1,8 miliardy rokov väčší, teda má 6,3 miliardy rokov.

Hľadačom a astronómom nahráva k úspechu fakt, že okolo hviezdy obiehajú planéty. Signál prichádza z oblasti, v ktorej skutočne jedna existuje. Planéta HD 164595 b je v porovnaní so Zemou plynný obor 16 krát väčší. Zložením a rozmerom sa podobá  planéte teplých plynov, Neptúnu. No narozdiel od poslednej ôsmej planéty mu rok trvá len 40 dní. V prípade, že by signál skutočne vyslali živé bytosti z tejto planéty, najskôr by sa nám vôbec nepodobali. Zloženie, gravitácia aj vzdialenosť od svojej centrálnej hviezdy nezodpovedajú podmienkam „zelenej zóny“, ktoré definujú možnosti vzniku života ako ho poznáme. Keď sa vlastnosti signálu nepodarí vyhodnotiť, môže sa pridať k „WOW signálu“ z roku 1977, ktorý bol oproti tým bežným úplne odlišný, no viackrát sa ho nepodarilo zachytiť. Preto sa nepotvrdil, ale ani nevyvrátil jeho pôvod.

VYPOČUJTE SI, AKO ZNEL ODLIŠNÝ WOW SIGNÁL

FOTO Public Domain/commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=262440