Najväčšia firma na smartfóny Samsung Electronics sa možno rozdelí

Investori technologickej spoločnosti Samsung Electronics začali zvažovať, či by sa spoločnosť mala rozložiť na dve časti. Dvojicou holdingových spoločností chcú zväčšiť objem podielov, a tak posilniť návratnosť ich investícií a zaistiť lepšie finančné zdravie podielov.

Podľa analytikov vie rozdelenie na holdingové spoločnosti posilniť kontrolu dedičov zakladajúcej rodiny, Jay Y. Leeho a jeho dvoch sestier. Tí by tak získali väčšiu kontrolu nad celým koncernom Samsung Group.

Plán rozdeliť najväčšieho výrobcu smartfónov prišiel od amerického hedžového fondu Elliott Management. Jedna časť by tak mohla fungovať ako operatívna spoločnosť, druhá by vyrábala. Portfóliom technologickej firmy sú markantne smartfóny, ale aj logické čipy, alebo obrazovky.

Samsung Electronics je neutrálny v tom, či sa rozloží

Investori by radi zlepšili svoju návratnosť pomocou rozšírenia podielov, ktoré môže holdingová dvojica zaistiť. Technologická spoločnosť sľubovala, že im do konca novembra oznámi, či splní ich ideu. Samsung sa už aj tak zaviazal vrátiť 50 percent z voľného cash flow investorom za roky 2016 a 2017, čo je aj tak o 25 percent menej, než odporučil hendžový fond. Ten navyše pridal vyplatiť 26 miliárd dolárov ako špeciálne dividendy.

Samsung Electronics tento návrh odmietol a argumentoval, že aj keby prijal možnosť rozdelenia sa na holdingové firmy, v pláne nemá zlučovanie s korporáciou Samsung C&T, ktorá už je holdingovou spoločnosťou, informuje Reuters. Zároveň priznal, že môže rozšíriť dividendy o 36 percent s hodnotou jednej akcie za 24,36 dolára a odkúpiť a zrušiť dodatočné podiely v novoročnom januári.

Prispôsobuje sa budúcemu trhu

Samsung Electronics v priebehu roka prechádzal niekoľkými krokmi, vedúcimi k reštrukturalizácii a konsolidácii financií. Ešte v auguste juhokórejská spoločnosť informovala o tom, že rokuje o akvizícii firmy Magneti Marelli, dcéry automobilového koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Tá v automobilovom priemysle funguje ako telemetrická firma a výrobca osvetlenia a interiérovej zábavy. Poklesy globálneho trhu so smartfónmi podnietil Samsung sa širšie zamerať na využitie informačných technológií aj v rastúcom automotive, no rokovania pozastavil nepodarený model Galaxy Note 7. Efektivitu pri vynakladaní s financiami si chcel posilniť aj vypustením refabrikovaných vlajkových modelov na americkom a tuzemskom trhu.