Hackeri vnikli do systému talianskeho ministerstva zahraničných vecí, vyšetrovanie sa pozerá smerom k Rusku

Talianske ministerstvo zahraničných vecí bolo v minulom roku terčom kyberútokov. Neznámy páchateľ sa dostal do systému rezortu, aj keď bez prístupu k citlivým dokumentom. Cieľom boli emaily zamestnancov.

Neznámy útočník sa dostal do rezortného počítačového systému v čase úradovania ministra Paola Gentiloniho. Ten je teraz premiérom Talianska, po tom, čo z postu odstúpil Matteo Renzi pre neúspešné referendum. To malo posilniť právomoci Poslaneckej snemovne a naopak oslabiť Senát, ktorý dokáže blokovať návrhy zákonov a rušiť vládu. „Neboli to útoky na šifrované počítačové systémy, v ktorých je uchovávaná väčšina dôležitých a citlivých informácií, ale na emailové systémy pre zamestnancom na ministerstve zahraničných vecí a ambasádach,“ uviedol britský denník The Guardian s odvolaním sa na krytý zdroj, blízky talianskemu rezortu. Ten vyniesol správu o útoku na rezort v poslednej jeseni.

Rusko znova obvinené

Podľa informácií sa obsah utajovaných dokumentov nedostal za hranice úradného systému a terajší premiér Gentiloni nebol žiadnym spôsobom priamo inzultovaný. Podľa Guardianu, správa píše o možnom útoku zo strany Ruska. To je v poslednom polroku skloňované pri niekoľkých kybernetických útokoch, vrátane na kandidátku amerických prezidentských volieb Hillary Clintonovú. Kremeľ tieto tvrdenia opisuje ako lov na čarodejnice či fabrikované lži, ktoré majú zamaskovať neschopnosť chytiť pravého vinníka.

Napriek tomu, krytý zdroj povedal priamo agentúre Reuters, že Rím z preniknutia do systému podozrieva konkrétnych ľudí s ruským občianstvom. Anonym dodal, že vyšetrovatelia nemôžu stopercentne dokázať ich vinu, resp. nevinu. Forenzné vyšetrovanie nedokáže vyvodiť nepriestrelné závery, aj keď napríklad v minulom mesiaci talianska polícia chytila brata a sestru s talianskym občianstvom, ktorí sa snažili nabúrať do emailových schránok šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho a iných. Polícia vylúčila, žeby dvojica pracovala na základe zahraničných záujmov či aktivít.