FBI: „Máme dôkaz o ruskom útoku na americké voľby.“ Spravodajci dôkaz zatiaľ nezverejnili

Americké tajné služby vyhlásili, že majú dôkaz usvedčujúci Rusko z manipulácie predvolebnej kampane medzi Donaldom Trumpom a Hillary Clintonovou. Spravodajci jej prehru pripisujú úniku 30 tisíc emailov zverejnených WikiLeaks. Tie mali podľa FBI dodať whistleblowerskej agentúre ruskí hackeri v osobnej spolupráci so zakladateľom Julianom Assangeom.

Aktualizované: Niekoľko hodín po oficiálnej správe tajných služieb bola stránka Federálneho vyšetrovacieho úradu (fbi.gov) hacknutá, hlási na Twitteri portál CyberZeist. Hackeri využili zero-day oslabenie v Plone CMS, ktorý funguje ako systém pre content manažment v redakčnom systéme stránky. Podľa Hackernews bolo hacknutých aj 155 používateľských účtov, vrátane ich hesiel, loginov a emailov. Stránka už znova funguje.

Americké spravodajské agentúry dnes informovali o tom, že majú dôkaz o zásahu ruských hackerov, ktorým sa podarilo zmanipulovať americké voľby. Podľa nich uniknuté emaily, ktoré zverejnilo v novembri WikiLeaks, získali ruskí hackeri pod velením spravodajských služieb FSB a GRU a v spolupráci s J. Assangeom ich cielene vypustili, aby poškodili demokratickú stranu a kandidátku Hillary Clintonovú. Podľa podozrenia inzultovaných demokratov a FBI sa Kremľu a Vladimírovi Putinovi hodilo, že vyhral Donald Trump. Ten ešte pred voľbami kritizoval zlé vzťahy medzi mocnosťami či Severoatlantickú alianciu NATO označil ako zastaralú vojenskú organizáciu. Agentúry napriek tomu údajný dôkaz neuverejnili.

Emaily mali ovplyvniť voľby, a to nielen Popular vote, ale aj dôležitý Electoral college. Popular vote vyhrala H. Clintonová o 2,1 percenta s celkovo 48,2 percentami. V Electoral college republikánsky kandidát viedol s 306 hlasmi, pričom H. Clintonová získala 232 z celkových 538 hlasov.

Podľa agentúry Reuters sa k prípadu tajné služby vyjadrili až teraz, keďže súčasný prezident Barrack Obama čelí kritike za útoky na demokratickú stranu. Tá si podľa hlasov nedokázala zabezpečiť ochranu komunikácie. Správa americkej spravodajskej obce reagovala aj na kritiku Obamovho nedávneho kroku vyhostiť z krajiny 35 ruských diplomatov, toto rozhodnutie údajne prehodnocovali vyše mesiaca.

Ku kritikom sa nedávno pridal Senát novozvolený prezident Donald Trump, členovia republikánov, či osobne zakladateľ WikiLeaks Julian Assange. V prípade figuruje ako údajný spolupracovník s ruskými hackermi, ktorých riadi Kremeľ.