Rusko chce regulovať kryptomeny

Ruské ministerstvo financií ohlásilo, že chce regulovať cirkuláciu kryptomien, patriacich jej obyvateľom a firmám. Dôvodom je ochrana pred čiernymi transakciami.

Minister Anton Siluanov dnes ohlásil, že rezort plánuje regulovať všetky typy peňazí, ktoré nepochádzajú od štátu. Kroky sú podľa ministra aj reakciou na veľký boom používania anonymných kryptomien. Vláda ich ale nechce zakázať.

„Štát skutočne rozumie kryptomenám. Nemá zmysel ich zakazovať, no je potrebné, aby ich reguloval,“ povedal A. Siluanov. Ten tiež priznal, že jeho kabinet už pracuje na legislatívnom opatrení, ktorý by tieto kroky umožnil. Do konca roka chce mať hotové podklady k tomu, ako definovať nákup kryptomien.

Podľa agentúry Reuters by nakupovanie týchto mien mohlo znamenať to isté, čo je nakupovanie štátnych dlhopisov, cenných papierov. Minister Siluanov nepriblížil, ktoré meny budú spadať pod regulačné opatrenia.

Isté bezpečnostné riziko

Ruská vláda vidí v rozvoji šifrovaných, anonymizovaných, digitálnych menách ako bitcoin či litecoin isté bezpečnostné riziko. Centrálna banka krajiny už v minulosti upozorňovala, že kryptomeny sú zväčša prítomné pri ilegálnych transakciách alebo pri praní peňazí. Kroky ministra Siluanova majú ochrániť cirkulácie kryptomien od toho, aby na nich vznikol čierny trh. Presnejšie, ako docieliť určitú mieru kontroly a zachovať podstatu šifrovaných transakcií, ruské ministerstvo financií neuviedlo.