Ruská tajná služba kontroluje internetovú sieť v krajine, vrátane telefónov

Jeden  z najväčších dodávateľov softvéru pre telekomunikačné služby v Rusku, Петер-Сервис (PETER-SERVIS), vyvinul pre FSB, ruskú tajnú službu, a ministerstvo vnútra dokonalé technológie na získavanie telefonickej aj internetovej komunikácie. Podľa Wikileaks denne zozbiera dáta z 500 miliónov komunikačných prenosov.

Balík protiteroristických zákonov z minulého roka, ktorý Dume predniesla Irina Jarovajová, umožňuje výkonným zložkám Ruskej federácie legálne a bezodne vykonávať tzv. signálové spravodajstvo. Špeciálna sledovacia a odpočúvacia infraštruktúra SORM zbiera údaje o užívateľoch všetky metadáta, obsahy rozhovorov, chatov, analyzuje ich a dlhodobo uskladňuje. „Jarovajovej zákon“ pritom plní širšiu úlohu v boji proti teroristickým hrozbám, vrátane misionárstva siekt či nenáboženských skupín, vrátane LGBT komunity.

Podľa uniknutých dokumentov tvoria „tri piliere bezpečnosti“ ministerstvo vnútra, FSB a technologickí dodávatelia, pracujúci a vyvíjajúci čoraz efektívnejšie nástroje pre kontrolu telekomunikačnej a internetovej infraštruktúry. PETER-SERVIS má podľa materiálov uverejnených Wikileaks plný prístup k dátam mobilných operátorov v krajine. Dokáže získavať citlivé metadáta o zariadeniach a aktivitách ich užívateľov, záznamy rozhovorov a inej komunikácie, rozpozná identifikačné čísla (IMEI a MAC adresy, IP adresy) a rozpozná aj dáta o vysielačoch, ku ktorým sú zariadenia pripojené.

FSB vďaka prístupu k IP adresám dokáže vytvárať profily sledovaných ľudí. Tie vznikajú na základe kategorizácie, ktoré zahŕňajú spojenia s webovými portálmi, blogmi, kriminálnymi webmi, botnetmi, stránkami s drogami, zbraňami, propagáciou terorizmu, rasizmu, extrémizmu a pod. Podľa polohy zariadení a návštevnosti určitých webov, skupín na internete dokáže FSB vyhodnotiť aj to, s kým sa sledovaný stretáva. Podľa zákona majú kompetentné orgány právo ukladať získané dáta počas troch rokov. Podľa dokumentov je denne zachytených približne 500 miliónov komunikačných spojení.

Čo je SORM?

  • ide o technologickú infraštruktúru, ktorá kompetentným orgánom umožňuje odpočúvanie a zber dát z celého Ruska
  • SORM-1 vznikol v 1995, zachytávala telefonické a mobilné hovory
  • SORM-2 začal zachytávať dáta z internetu
  • SORM-3 začal zberať dáta všetkých telekomunikačných a internetových komunikácií
    • v 2014 bola do portfólia zahrnutá aj komunikácia na sociálnych sieťach
    • v 2016 SORM-3 začal regulovať všetkých internetových providerov v Rusku
  • Európsky súd pre ľudské práva považuje Jarovajovej zákon a program SORM za porušovanie Európskej konvencie pre ľudské práva z roku 2015