Poznáte aplikácie, ktoré určite využívate, a pritom vám môžu uškodiť?

Namiesto platenia za Netflix hrdo vyhlasujete, že ste pirát a The Pirate Bay vám dá všetko? A náhodou využívate v smartfóne optimalizačnú aplikáciu CCleaner? Tak máte dvojitú smolu: procesor počítača ste nevedomky zapojili do ťaženia bitcoinov a v telefóne máte softvér, ktorý vám kradne rôzne informácie.

Najznámejší torrentový server The Pirate Bay priznal, že na získavanie financií tajne používal počítače užívateľov. Správu priniesol TorrentFreak, podľa ktorého mala stránka servera javascriptový kód, využívajúci procesory užívateľských počítačov k ťaženiu Bitcoinov. Ľudia za serverom okamžite potvrdili pravdivosť správy.

Server tajne využíval pripojené počítače k zaisteniu dostatočného množstva financií, ktoré potrebuje hlavne na chod služby. Online reklamy, platenie VIP prístupu či dobrovoľné dotovanie v kryptomenách Pirate Bay neuživili, vyhlasujú obhajcovia tohto nepodareného kroku.

CCleaner nielenže optimalizuje smartfón, aj ho nakazí malvérom

Smartfónová aplikácia pre pamäťovú optimalizáciu CCleaner spoločnosti Piriform nakazila malvérom 2,27 milióna užívateľov. Na problém poukázala antivírusová spoločnosť Avast, podľa ktorej škodlivý súbor získaval rôzne typy dát zo zariadení, či už s operačným systémom Android, alebo Windows. Podľa analytikov zbieral informácie o názvoch infikovaných zariadení, ich IP adries, zoznamy inštalovaných aplikácií, sieťových adaptérov a podobne.

Aktuálne sa na Play Google nachádza verzia 1.20.86, pričom CCleaner iba tu zaznamenal celkovo viac ako 50 miliónov stiahnutí. Nakazené verzie sú 5.33.6162 a CCleaner Cloud 1.07.3191.