Oracle kúpi spoločnosť, na ktorej stojí časť internetových služieb

Oracle ohlásil akvizíciu americkej spoločnosti Dyn. Tá je najväčším DNS providerom s core biznisom aj v cloudových technológiách. Získať takúto formu je pre Oracle výhodné, keďže na technológii DNS stojí voľný pohyb medzi internetovými doménami. Práve v tom vidí kupujúca strana šancu postaviť sa gigantom svojej brandže, ako napríklad Googlu či Amazonu. Obe strany už uzatvorili predbežnú dohodu o kúpe, cenu ešte neuviedli.

Aj keď sa meno providerskej spoločnosti skloňovalo posledný mesiac s masívnym výpadkom najväčších internetových služieb, Oracle sa zameriava na jej pozadie. Služby Dyn denne využíva viac ako 3 500 najväčších spoločností, vrátane firiem ako Netflix, Twitter, Pfizer či televízie CNBC. „Pridaním DNS riešení, ktoré má Dyn najkvalitnejšie, môže Oracle rozšíriť svoju cloudovú platformu a ponúkať zákazníkom one-stop shop služby pre IaaS a PaaS služby,“ tvrdí Thomas Kurian, prezident produktového vývoja Oracle. „To, čo tvorí jadro biznisu spoločnosti Dyn, pre nás znamená významnú zložku pri prirodzenej expanzii našej cloudovej platformy.“

Konkurencieschopnosť voči gigantom brandže si môže Oracle získať práve vďaka stratégii orientovať sa viac na one-stop shop. Takto môže ponúkať celú radu služieb, ktoré sú pre klienta šité na mieru. Gro stratégie je v podpore predajov a rozširovania záberu na trhu. Model IaaS (Infrastructure-as-a-Service) outsourcuje dátové úložiská, servery, hardvér a ďalšie komponenty s tým, že zodpovednosť za ich fungovanie ostane spoločnosti Oracle. PaaS sa zasa týka cloudových technológií.

Pilier svetových digitálnych značiek už raz padol

Meno spoločnosti Dyn sa skloňuje aj s masívnym výpadkom internetu v októbri. Koncom mesiaca na jeho servery zaútočili hackeri DDoS (Distributed Denial of Service) útokom, niekoľko hodín nefungovali ani tie najväčšie služby ako Spotify, PayPal, či sociálna sieť Twitter. Niekoľko fázový útok sa hackerom podarilo vytvoriť vďaka malvéru Mirai, ktorý vyhľadáva zariadenia IoT (Internet vecí) ako napríklad IP kamery. Z tých, ktoré majú nastavené pôvodné meno a heslo si vytvorí takzvaných botov. Vírus ich kontroluje a cez nich posiela obrovské kvantum požiadaviek na servery, čo ich preťaží, až následne odstaví.

Niektorí bezpečnostní analytici na tomto prípade poukázali, ako ľahko sa dajú vyradiť z prevádzky aj také systémy, na ktorých stojí kritická časť internetovej komunikácie.