Obama udelil amnestiu Chelsea Manningovej, tá mala byť vo väzení do roku 2045

Americký prezident Obama na sklonku svojej administratívy udelil amnestiu transgender whistleblowerovi Chelsea Manningovej (narodenej ako Bradley Manning). Odsúdená bola za únik štvrťmilióna 700-tisíc depeší z komunikácie americkej armády a zahraničnej diplomacie. Tie ponúkla Wikileaks.

29-ročný transgender vojak slúžiaci vo vojenskom spravodajstve armády USA pôjde na slobodu 17. mája v tomto roku. Pôvodne sa mal na slobodu dostať až v roku  2045, kedy mu mal vypršať 35-ročný trest.

Podľa informácií BBC News bol prezident Obama v téme amnestie pre Manningovú pod silným tlakom, keďže sa väzenkyňa snažila v minulom roku dvakrát spáchať samovraždu a aj držala hladovku. Väznená je v zariadení vo Fort Leavenworth. Manningová bola držaná v režime POI (prevencia proti zraneniu), čo umožňovalo strážcom obmedzovať pohyb a kontrolovať spánkový režim, vrátane všetkých ostatných aktivít.

Zakladateľ WikiLeaks Jullian Assange už na sociálnych sieťach ohodnotil Obamov milostný krok ako víťazstvo pre samotnú Manningovú, Wikileaks aj slobodu slova.

Ku gratuláciám sa pridal aj samotný Edward Snowden, ktorý je pre podobný únik tajných dokumentov o masívnom odpočúvaní tajnými službami azylovo v Moskve.

Pozrite si video, ktoré vyniesla Manningová spolu s dokumentami a depešami. Vojaci strieľali na civilistov, ktorých označili za teroristov so zbraňami bez potvrdenia podozrenia.