NSA pokračuje v bezodnom hromadení dát z internetu, Libanon ich kradol

Signálové spravodajstvo dostalo mandát hromadne špehovať Američanov aj zahraničie na ďalších šesť rokov, libanonská tajná služba čelí kauze s kradnutím dát z Európy či USA a kryptomeny zažili silný pokles hodnoty.

Americký senát podporil pokračovanie špehovacieho programu Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) s najmenšími zmenami. Doterajší zákon umožňujúci agentúre zachytávať masívne množstvo signálovej komunikácie (internetovej a telekomunikačnej) je kritizovaný Demokratmi a liberálným krídlom Republikánov od roku 2013. Vtedy bývalý externý analytik NSA Edward Snowden vyniesol na verejnosť dokumenty o zneužívaní špehovacích programov voči zahraničným obyvateľom aj Američanom.

Programy ako PRISM či Stellar Wind umožňujú bezpečnostnej agentúre zachytývať masívne množstvo metadát, ako napr. geolokačné údaje, časy a adresy. Pre NSA vyvinutý nástroj XKeyscore umožňuje agentom prehliadať svetovú internetovú komunikáciu, vrátane samotného obsahu. Odporcovia tvrdia, že aj keď je zákon pod hlavičkou zahraničného spravodajstva, ktoré má špehovať zahraničných nepriateľov, NSA má napichnutú svetovú chrbticu internetu a zameriava sa aj na domácich občanov. Navyše, zákon umožňuje bez súdneho súhlasu napichnúť kohokoľvek, pričom stačí vlastný predpoklad, že ide o potenciálneho teroristu. Snowdenove leaky navyše poukázali aj na spoluprácu telekomunikačných firiem ako napr. Verizon či tech gigantov ako Google či Apple pri ponúkaní dát svojich užívateľov tajnej službe.

Zákon tiež známy ako Section 702 of Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA) expiruje dnes. No aj aj keď ho Senát s prezidentom Trumpom nepotvrdí podpisom, NSA môže bez zmien operovať do tohtoročného apríla. Snaha liberálov mala docieliť, aby bolo môžné prísnejšie kontrolovať, od koho agenti zbierajú údaje a za akým účelom. Predseda senátorneho Výboru pre spravodajstvo, republikán Richard Burr tvrdí, že tento zákon zaisťuje najkvalitnejšie bezpečnostné aktivity, ktoré Spojené štáty americké majú v ochrane svojich občanov pred terorizmom.

Odhalenie o libanonskej tajnej službe poukazuje, ako ľahké je ukradnúť dáta

Hackerská skupina Dark Caracal od roku 2012 kradla stovky gigabajtov z 500 typov mobilných zariadení s operačným systémom Android, poukázal na to analytický tým bezpečnostnej firmy Lookout a neziskovej organizácie bojujúcej za elektronické práva Electronic Frontier Foundation. Reverzná analýza poukázala, že nelegálne aktivity prichádzali z direktoriátu Libanonskej tajnej služby v Bejrúte. Skupina podľa analytikov získavala dáta zo zariadení prakticky z celého sveta, najviac z Európy, severoamerického kontinentu či Ázie.

Skupina Dark Caracal dokázala kradnúť údaje ani vďaka zero-day slabostiam (nepatchnuté, pre vývojárov neznáme slabosti), ani malvérom, uloženom v Play store systému Android. Podľa Mikea Murraya z firmy Lookout sa hackerom roky darilo pracovať so sociálnym inžinieringom. Ten je v komunite kyberbezpečnosti často riešeným aspektom, keďže zahŕňa človeka ako pirmárne slabý článok technológií. Expertom sa podarilo vysledovať zdroj nelegálnych aktivít preto, lebo útočníci nedostatočne zamaskovali stopy.

Kryptomenám sa nedarí, ako vlády začali hovoriť o ich reguláciách/zákaze

Hodnoty kryptomeny bitcoin a jeho derivátov začali prudko klesať po tom, čo sa na svete ozvali štáty so snahou regulovať ich. Tretinový prepad hodnoty bitcoinu z minulého štvrtka za 12 229 eur na 8 196 eur za včera značil pre svetové kryptoburzy stratu 57-tich miliárd eur. Ekonómovia hovoria o spľasnutí bubliny, no neočakávajú, že sa kryptomeny prepadnú na nulu.

Dôvodom je ohlas niekoľkých svetových vlád bitcoiny a ostatné formy kryptomien regulovať, či úplne zakázať. Čína plánuje meny zakázať úplne pre nespokojnosť  z odlivu kapitálu z krajiny do zahraničia, aj keď je to zakázané. Krajina už začala vypínať webové servery, ktoré ponúkajú gemblérske služby. Tie často s pomocou kryptomien umožňovali mladistvým a citlivým osobám míňať peniaze na podvodných pyramídových a gemblérskych službách.

Nad reguláciou až zákazom uvažuje aj Južná Kórea, pričom jej hospodárstvo je jedným z najvýkonnejších pre bitcoin či ethereum. Medzi vládami sú aj napríklad Spojené štáty americké či Rusko. O pripravovanom pláne obmedziť kryptomeny hovoril aj slovenský minister financií Peter Kažimír.