Nová deregulácia nezávislého internetu v USA môže ľahko cenzurovať obsah. A za Facebook žiadať peniaze

Zmeny neutrality internetu môžu z telekomunikačných providerov urobiť kontrolórov internetu a dať im kompetenciu odsúvať firmy na internete do periférie. Podľa demokratickej strany hrozí aj vážne narušenie práv na slobodu prejavu či k prístupu k informáciám. Technologické spoločnosti sa boja neférového boja s konkurenciou.

Firmy ponúkajúce internetové pripojenie môžu v USA účtovať príplatky za četovanie na Facebooku alebo sledovanie videí na YouTube. Obamov krok z roku 2014, aby provideri ponúkali rovnaké platobné a technické podmienky pre všetkých, teraz môže skončiť. Tech služby na internete, bežní používatelia sa nepotešia, zato telekomunikačné spoločnosti áno.

Federálna komisia pre komunikácie (FCC) USA zvolila zmenu pravidiel pri reguláciách, ktoré doteraz zaručovali neutralitu internetu. Provideri internetu v krajine, Verizon, Comcast a AT&T, budú môcť po novom obmedzovať rýchlosť pripojenia či žiadať poplatky za vstup na rôzne webové stránky, napr. Facebook či PornHub.

Tento model sa podobá na služby káblových/satelitných televízií, ktoré ponúkajú nadštandardné produkty za príplatky. Okrem spoplatňovania za využitý objem dát, či príplatky za prístup napr. k zamknutým článkom médií, budú používatelia musieť platiť aj za prístup na sociálne siete či za rýchlejšie pripojenie.

Hrozí priama cenzúra internetu?

Podľa republikánov podporujúcich zmenu bola neutralita internetu príliš viažúca telekomunikačné služby a nové pravidlá neprinesú výrazné zmeny pre ľudí na internete. Demokratická komisárka z danej komisie Jesica Rosenworcelová si myslí, že nový model môže ľahko vytvoriť priepastné rozdiely medzi firmami, ktorých zdroj príjmov pochádza z internetových služieb.

„Poskytovatelia širokopásmových služieb získajú nové právomoci. Môžu zablokovať webové stránky, priškrtiť niektoré služby a budú môcť cenzurovať obsah na internete,“ povedala. Okrem toho podľa Rosenworcelovej budú môcť spoločnosti ako Verizon, AT&T diskriminovať IT firmy a odkláňať ich na pomalšie pripojenie. Republikánsky komisár FCC Mike O’Rielly tvrdí, že obavy sú len výplodom gíkov.

Za zachovanie regulácií pre neutralitu internetu sa pridali veľké tech firmy ako Microsoft, eBay, Amazon, Google či Twitter. Sheryl Sandbergová, riaditeľka operácií Facebooku, sa vyjadrila o zmene ako o vážnom narušení slobodného trhu a demokracie, keďže len internet rovnaký pre všetkých ponúka príležitosti vytvárať nové nápady a zachováva otvorený verejný diskurz spoločnosti.