Nokia sa znova vracia na smartfónový trh, konkurovať iPhonom už ale nemieni

HMD Global je fínska spoločnosť, ktorá od Microsoftu odkúpila práva na značku Nokia. Firma dnes informovala o prvých modeloch. Nejde však o žiadne smartfóny, oba modely sú klasické handset telefóny bez pripojenia k internetu.

Ceny telefónov začnú na 26 dolároch, nepočítajúc zdanenie a iné taxy. Modely Nokia 150 a Nokia 150 Dual SIM sú jednoduché telefóny, bez smart operačného systému, či dokonca pripojenia k internetovej sieti. HMD Global sa po odkúpení práv od Microsoftu zámerne orientovala na jednoduché zariadenia. Nižšia náročnosť znamená nižšie ceny, čo môže firme zaistiť pozíciu na rozvojových trhoch a chudobných regiónoch, ako napríklad v Indii, oblastiach Ďalekého východu a Afrike. Práve tam majú „primitívne zariadenia“ biznis potenciál. Niečo podobné skúša aj výrobca jednoduchých počítačov Pine A64.

Pinebook laptop za stovku je nástroj sociálnej zmeny

Fínska spoločnosť teda navrátila značku do krajiny, v ktorej vznikla. Nokia v minulosti patrila k najprogresívnejším technologickým spoločnostiam, no s rozvojom smartfónov, napr. Samsungu či Apple iPhonov, už nevedela udržať tempo. Neskôr to so značkou skúšal aj Microsoft, ktorý rovnako nedokázal konkurovať voči gigantom ani s využívaním svojho operačného systému Windows Mobile.

Telefóny sa majú na trhu objaviť v ďalšom roku.