Nemecká armáda sa obrňuje proti Rusku, zakladá krídlo pre kybernetickú obranu

Nemecká armáda, Bundeswehr, rozbieha operačné stredisko so zameraním na kybernetické útoky a obranu. Obavy prichádzajú hlavne od Ruska, ktoré podľa nemeckých spravodajcov navyšuje svoje aktivity v kybernetickom prostredí.

Podľa armády je Nemecko vysokohodnotným cieľom nepriateľov v prostredí informačných infraštruktúr. Analyzovala, že v krajine sa nachádza približne 284 tisíc potenciálnych cieľov, ktoré môžu útočiacich hackerov zaujímať. Centrum bude pomenované ako Cyber and Information Space Command a popri námorníctve, pechote, vzdušných silách, joint forces a zdravotníkoch bude šieste hlavne krídlo spolkovej armády.

Podľa kancelárky Angely Merkelovej je ochrana kyberpriestoru a dátových infraštruktúr hlavná bezpečnostná priorita nemeckej obrany.

Celkovo je jeho vznik výsledkom snahy NATO zadefinovať kybernetický priestor ako bojové pole, rovnako ako je zem, vzduch a voda. Základňu Bundeswehr postaví v Bonne, personál 260 ľudí sa má už v tomto júni rozrásť na 13, 5 tisíca zamestnancov. Projekt počíta v 2021 navýšiť počet ľudí o ďalšiu tisícku odborníkov, a to aj civilistov. Centrum povedie generál poručík Ludwig Leinhos, ktorého vymenovala ministerka obrany Ursula von der Leyen.