Za „miliardovým hackom“ Yahoo stoja Rusi, znie zatykač Okresného súdu v San Franciscu

Spojené štáty vydali na štyroch občanov Ruskej federácie zatykač, dôvodom je útok na internetovú vyhľadávaciu spoločnosť Yahoo. Tá koncom vlaňajška ohlásila únik citlivých dát jednej miliardy používateľských účtov za predošlé tri roky. Štvorica čelí obvineniam za ekonomickú špionáž a krádeže identít, žaloba hovorí o politicky motivovanom útoku, riadenom ruskou spravodajskou službou FSB. Polícia stihla zadržať iba jedného, ostatní už majú byť v Moskve.

Yahoo koncom vlaňajška priznal, že mu počas predošlých rokov unikli citlivé údaje z miliardy účtov. So zahmleným tónom vtedy dodal, že útoky mali politické pozadie. Napriek zdaniu, že Yahoo mohlo narážať na sledovacie aktivity domácej americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a CIA, vyšetrovanie sa napokon obracia k Rusku.

Dmitrij Alexandrovič Dokučajev, Igor Anatolievič Suškin, Alexej Alexejevič Belan, Karim Baratov. Foto Hackernews

Sanfranciský okresnú súd vydal obvinenie a zatykač na Dmitrija Alexandroviča Dokučajeva (33) a Igora Anatolieviča Suškina (43), údajných dôstojníkov FSB z divízie 18, tiež známej ako Centrum pre informačnú bezpečnosť. Žaloba padla aj na hackerov Alexeja Alexejeviča Belana (29) a Karima Baratova (22).

Yahoo končí rok zle, priznáva ďalší masívny únik dát polmiliardy užívateľov

Tí mali v roku 2014 nabúrať približne 30 miliónov účtov v službe Yahoo. Belan je od toho roku na americkom zozname najhľadanejších hackerov. Karim Baratov je jediný zadržaný americkou políciou, zvyšní traja už majú byť podľa obvinenia v Moskve. USA už požiadala vládu Vladimíra Putina, aby ich vydala do štátov.

Štvorica čelí obvineniam z podieľania sa na počítačových podvodoch, kradnutí obchodných tajomstiev a identít, ekonomickú špionáž a z ďalších piatich obvinení, dokazuje 38-stranový dokument okresného súdu.