Temná hra na sociálnej sieti ohrozuje aj slovenskú mládež

Modrá veľryba je úlohová hra, ktorá už neraz zviedla deti so psychickou poruchou k samovražde. Marek Madro z poradne IPčko.sk tvrdí, že aj u nás sa už objavili dve samovraždy spojené s touto hrou, pôvodne z Ruska.

Hra má dlhodobú popularitu hlavne aj v Kazachstane, Kirgizsku, Bielorusku a na Ukrajine. Práve v tejto post sovietskej oblasti dominuje nad Facebookom jeho ruský ekvivalent VKontakte. Prístup k hre je na sieti veľmi jednoduchý, stačí sa prihlásiť heštegmi Modrá veľryba, F58 či Zobuď ma o 4:20 ráno. „Použijete hešteg s určitým heslom a niekto z kurátorov hry vás kontaktuje s úlohou, ktorú máte zvládnuť. Týchto úloh je 50 a každú z nich musíte po splnení odfotiť, či inak zdokumentovať,“ vysvetlil pre TASR poradca Marek Madro. Podľa neho sa hry neraz končia samovraždou detí. Prístup k hre je veľmi jednoduchý a „kurátori“, ktorí zadávajú úlohu a sledujú obeť, ostávajú v anonymite. Pritom motivácia zapojiť sa do niečoho takého vychádza z psychických problémov. Tie sa zväčša začínajú nedostatkom lásky, úcty, pre užívanie drog či alkoholu a podobne.

Úlohy sa postupne stupňujú, no zakaždým začínajú nevinne. Potom príde úloha vyrezať si veľrybu žiletkou do ruky.  Psychológovia tvrdia, že niektoré deti sa zľaknú vyhrážok, ktoré sa objavujú vtedy, ak chcú z hry odstúpiť. „Kurátori“, zadávajúci úlohy, sú podľa nich dospelí, schopní manipulovať s detskou psychikou. Podľa prieskumov verejne dostupných dát na internete hrajú hru tisíce mladých ľudí na svete. Mnohí z nich prestanú skôr, než to začne byť naozaj nebezpečné, ale niektorí jedinci pokračujú v úlohách, a iní sa zasa obávajú vyhrážaní.

Modrá veľryba aj na Slovensku

V krajine, kde hra vznikla, založila ešte v roku 2014 tajná služba FSB špeciálnu databázu, ktorá zbiera údaje o samovraždách mladých ľudí. Jeden z prípadov, ktoré spomína pre tlačovú agentúru poradca Marek Madro, sa stal len pred štyrmi dňami na vlakovej trati medzi gemerskými obcami Brzotín a Slavec. Chlapec skočil pod vlak, podľa špekulácií na príkaz v hre Modrá veľryba. Mal šestnásť rokov.