Hackeri, ktorí sa pomstili za film Interview, odhalení v ďalších rozsiahlych útokoch

Lazarus, hackerská skupina severokórejskej vlády,  mala útočiť na organizácie v 31 krajinách. Kyberbezpečnostná firma Symantec odhalila, že popri rozsiahlych útokoch na Západ má na svedomí aj krádež 81 miliónov dolárov z indickej centrálnej banky, či pomstu za film Interview. Ten zosmiešnil ich vodcu Kim Čong-una.

Vyhlásenie bezpečnostnej firmy uvádza, že obvinenie stojí na digitálnych stopách útočných programov Lazarusu. Forenzné vyšetrovanie odhalilo výskyt hackerov v desiatkach organizácií. Vláda Severnej Kórei odmietla vyjadriť stanovisko, americké úrady dôkazy ešte preskúmavajú.

Symantec objavil dôkazy iba v minulom mesiaci pri vyšetrovaní útokov na banky v Poľsku. V tom čase ale analytici ešte nevedeli s určitosťou povedať, či ide o útok zo strany Severnej Kórey. „Kyberzbraň“ Lazarusu fungovala iba na návštevníkov internetu, ktorých IP adresa bola viditeľná a za neznámy čas pôsobenia sa tak malvér dostal do 104-organizácii v 31 krajinách, tvrdí Symantec. Najväčšia pozornosť Severokórejčanov smerovala do Poľska, USA, Mexika, Brazílie a Čile.

Foto: lickr.com/photos/fljckr/

Trest za Interview

Lazarus už v minulosti obviňovali analytické firmy aj americké úrady za útoky na firmy nielen v štátoch. V roku 2016 mala skupina vykonať sériu útokov na Bangladéšsku centrálnu banku, ktorej ukradla 81 miliónov dolárov. Verejne najznámejší prípad bol po útoku v 2014 na Sony Pictures Entertainment za film Interview, ktorý zosmiešnil diktátora Kim Čong-una.