Kyberútoky v Číne stúpli takmer tisícnásobne

Nárast kybernetických útokov na čínske a hongkongské spoločnosti narástol za posledné dva roky o 969 percent. Prieskum poradenskej spoločnosti PwC u 440 čínskych spoločností ukázal, že za nárast útokov sčasti môže aj digitalizácia priemyslu. Ten čínsky je najvýkonnejším na svete.

Za takmer tisícnásobný nárast v čínskom a hongkongskom virtuálnom priestore môže hlavne rozvoj a dostupnosť internetového pripojenia a online zariadení. Prieskum zároveň poukázal, že z globálneho pohľadu bolo na svete v tomto roku o 30 percent menej zaznamenaných útokov, než vlani. V dvojročnom rozmedzí počet útokov poklesol o tri percentá.

Analytik PwC Marin Ivezic si myslí, že aj keď svetové čísla poklesli, opačný efekt v Číne vidieť pre masívny rozvoj internetového pripojenia pre firmy a domácnosti, vrátane IoT zariadení (Internetu vecí). Trend digitalizovať priemysel de facto rozvinul hracie ihrisko pre všetkých hackerov. „Na IoT zariadenia sa z pohľadu kyberbezpečnosti všeobecne prihladia najmenej,“ povedal pre agentúru Reuters. Informačno-technologické prepájanie priemyselnej výroby na jednej strane prináša nové možnosti výroby a manažmentu, na druhej, práve IoT zariadenia sú najzraniteľnejšie voči hackerským útokom. Stačí si spomenúť mesiac dozadu, kedy masívny DDoS útok využil botnetov zameraných práve na tieto zariadenia pripojené k internetu, a na určitý čas vypol jeden z najväčších DNS providerov v USA, spoločnosť Dyn. Výsledkom útoku bol niekoľko hodinový výpadok internetu na východnom pobreží Spojených štátov amerických, vrátane nefungujúcich služieb ako Twitter, či Spotify.

Podľa prieskumu sa útoky zameriavajú aj na domácnosti, napríklad domáce webové kamery. Prieskum PwC ale nezobrazuje pôvodné krajiny, z ktorých boli vedené útoky. Podľa analytika Marina Ivezica je to takmer nemožné, keďže hackeri dokážu sofistikovane skrývať na internete svoju identitu aj pozíciu.