Kremeľ nechce Android ani iOS. Nahradí ich fínsky Sailfish

Technologická spoločnosť Jolla sa dohodla s ruskou vládou na distribúcii jej operačného systému aj telefónov. Kremeľ to argumentuje zvyšovaním kybernetického zabezpečenia a väčšej ekonomickej nezávislosti od západu.

Operačný systém spoločnosti, ktorú postavili ešte zamestnanci bývalej Nokie, vychádza z open source Linux kernelu, Jolla open source Mer Core UI a komponentov tretích strán. Sailfish je zároveň kompatibilný s aplikáciami Androidu.

Operačný systém sa ešte začiatkom roka dostal na zoznam spoločnosti Open Mobile Platform (OMP), ktorá mala pre Kremeľ vytvoriť list spoľahlivých dodávateľov mobilných zariadení. Jolla bola taktiež pridaná na zoznam Zjednoteného registra ruského softvéru pre počítače a databázy ako firma so systémom, ktorá má „bezpečnostnú previerku“. Jej produkty môžu využívať úrady aj v oblasti národnej bezpečnosti. Vladimír Putin bude používať fínsku technológiu už možno v nasledujúcom roku, tvrdí spoluzakladateľ firmy Sami Pienimäki.

Jolla na predstavení počas Mobile World Congress 2015 v Barcelone

Jolla na predstavení počas Mobile World Congress 2015 v Barcelone

Spoločnosť zároveň odmieta, aby ju k rokovaniam viedli akékoľvek politické záujmy, uviedol pre technologický portál TechCrunch druhý spoluzakladateľ Antti Saarnio. Ten zároveň predsedá správnej rade. Vývojárov zaujíma len to, ktoré krajiny majú záujem využívať nezávislé systémy. Práve v nich majú malé technologické firmy nielen s operačnými systémami a smartfónmi najväčšiu šancu konkurovať gigantom ako Google, Apple a Microsoft.

Nezávislé systémy prinášajú aj nové možnosti pri kvalite zabezpečenia dát a distibúcii programov s otvoreným kódom. No kým majitelia spoločnosti Jella tvrdia, že Sailfish je open source, niektoré časti ponechávajú zatvorené. Vývoj sa ale snaží zachovať otvorené kódy pre aplikácie a UI layer.

ALTERNATÍVA ANDROIDU

Ruská vláda sa z výberu niekoľkých spoločnosti napokon dohodla s fínskym dodávateľom operačného systému a telefónov, keďže do roku 2025 chce zredukovať počet zariadení s Androidom a iOS o polovicu. Vlani na ruských úradoch tvorili tieto systémy podiel až 95 percent. Jolla preto navrhla operačný systém tak, aby v ňom dokázali fungovať aj androidové aplikácie.

Technologický portál TechCrunch píše, že ide o krok Ruskej federácie znížiť závislosť od zahraničných, hlavne západných technologických korporácií. Kroky môžu naznačovať nielen snahu o sebestačnosť počas ekonomických embárg Západu, ale aj dátovej ochrany na svojom území voči útokom a špionáži.

„Po niekoľkých mesiacoch veľmi náročného technického vyhodnocovania si vybrali náš systém. Teraz sme začali na spoločnom vývojovom projekte s miestnou organizáciou, aby sme Sailfish verziu prispôsobili presne pre potreby ruskej vlády,“ povedal A. Saarnio pre TechCrunch. Rusko nie je jediná krajina, kde chce Jolla svoj operačný systém presadiť. Rokujú aj s Čínou, či štátmi v Južnej Afrike. „Čína je oveľa viac komplexná než Rusko, čo sa týka rokovaní. No povedzme, že v Rusku už poznáme presný návrh projektu, pričom v Číne je ešte potrebné vyriešiť, ako by sme vedeli pre nich vytvoriť riešenie,“ dodáva A. Saarnio.

Jolla, Sailfish OS