Zomrel americký Gagarin. John Glenn vyletel k orbite pred polstoročím

John Glenn zomrel vo veku 95 rokov. Prvý Američam v kozme letel jedenásť mesiacov po Jurijovi Gagarinovi. Okrem kozmického pionierstva sa zaslúžil o rozvoj práva v oblasti šírenia nukleárnych zbraní či niekoľko rokov zasadal ako senátor.

John Glenn bol ešte za svojho života v dejinách americkej kozmonautiky a vesmírnych pretekov počas Studenej vojny pomenovaný ako pionier. 20.februára 1962 ho na orbitu vyniesla raketa Mercury 6 v rámci programu NASA s označením Mercury-Atlas 6. Let bol pre Spojené štáty americké úspešnou odvetou voči znepriatelenému Rusku a celému Východnému bloku. John Glenn sa ako prvý Američan vznášal medzi 161 až 261 kilometrov nad zemským povrchom. Za 88,47 minúty stihol obletieť planétu trikrát.

Nebol len astronautom

Kariéra amerického hrdinu sa začala ešte počas Druhej svetovej vojny. Spolu s Kórejskou vojnou začiatkom päťdesiatych rokov nalietal viac ako 150 misií ako pilot bombardérov. Len počas druhej svetovej zažil 59 bojových akcií. V 1957 sa začal orientovať na experimentálne lety a ako skúsený pilot s vyuznamenaniami z dvoch vojen sa začal orientovať na preskumávanie ešte nezažitých situácií nad zemou. Tým otvoril dvere prudký rozvoj leteckých technológií, ktorý bol dopovaný súbojom práce so ZSSR.

John Glenn pred letom

John Glenn pred letom

V roku 1964 odišiel z NASA a začal sa orientovať na senátorskú politiku ako spriaznenec demokratov. V 1974 sa stal senátorom v štáte Ohio. 29. októbra 1998 znova letel do vesmíru, no už na palube raketoplánu Discovery. Vo veku 77 rokov sa stal najstarším človekom vo vesmírnych programoch a zároveň bol výskumným objektom pri skúmaní vplyvu vesmírneho letu na telo starého ľudského jedinca. V tomto roku Spojené štáty uvalili na Pakistan a Indiu sankcie pre ich vývoj nukleárnych zbraní. John Glenn bol vedúcou osobou, ktorá vypracovala medzinárodný zákon, obmedzujúci práve rozširovanie týchto zbraní hromadného ničenia. Z politiky sa stiahol rok pred prelomom milénií.

John Glenn sa narodil 18. júna 1921 v americkom meste Cambridge, Ohio. Vyštudoval balakársky stupeň strojárskych vied.