IBM plánuje využiť bitcoiny k veľkému biznisu

Napriek spätnému nárastu hodnoty BTC sa ekonómom, skeptickým voči virtuálnej a anonymnej mene potvrdilo, že obchodovanie prostredníctvom nej môže byť skutočne riskantné. V tom čase prišiel IBM s názorom, že bitcoin je naopak skvelou menovou technológiou.

Podľa IT spoločnosti vie urýchliť prenosy peňazí, teda biznis, a vyriešiť množstvo sporov. Takto vie byť mena lákavá pre seriózne podniky. Aj keď je bitcoin opisovaný aj ako mena kriminálnikov, IBM, jedna z najkonzervatívnejších technologických firiem na svete,  uviedla, ako presne chce virtuálnu valutu využiť.

Posledný hackerský útok na burzu Bitfinex v Hongkongu vážne otriasol s dôveryhodnosťou bitcoinov (BTC). Útokom, ktorým neznámy útočník ukradol 119 756 bitcoinov, narušil ich hodnotu na burzách, ktorá klesla o 20 percent z 604 USD za bitcoin na 482 dolárov. Dnes (15.august) je už hodnota meny na úrovni 568,32 amerického dolára na hongkongskej burze.

 TRANSPARENTNÝ AJ PRE TRIEZVY OBCHOD

Senior viceprezident IBM výskumného laboratória v Almaden Arvind Krishna informoval o tom, že spoločnosť plánuje priniesť finančníctvu systém na prevod peňazí na základe tejto virtuálnej meny. Core biznis chce IBM postaviť na zrýchlení obchodovania, znížení kolízií spôsobovaných pri prevode peňazí, či dokonca v možnosti  zníženia cien pre zákazníkov.

Problémom ostáva, že mena zaisťuje zúčastneným prevodu anonymitu, čo sa vyplatilo najmä pri nelegálnom obchodovaní so zbraňami, drogami, či ľudským mäsom. A. Krishna ukázal vlastný mechanizmus „block chain“, ktorý v rámci siete zaistí zaznamenávanie a dešifrovanie informácií zaiteresovaných objektov, medzi ktorými sa presúvajú peniaze. „Firmy už majú vo svojom biznise vlastné záznamy, ktorými si zisťujú a preverujú, s kým sa dá podpísať zmluva,“ hovorí A. Krishna, „ale tento block chain ponúka oveľa viac konzistentných údajov, ktoré členovia siete môžu vidieť.“

Sprehľadnená anonymita

Platenie bitcoinami je podľa technologickej spoločnosti výhodné, pritom môže mať aj výhodné prvky tradičných mien, pri ktorých vidieť platiacich, kupujúcich a ďalšie podstatné údaje. Block chain od IBM má využívať tzv. shared ledger (v preklade účtovná kniha), ktorá je databázou dát z počítačov niekoľkých spoločností. Využitie tejto technológie nebude zo začiatku vhodné, resp. aplikovateľné s plným využitím na globálnej úrovni. No bude riešením pre niekoľko firiem vzájomne obchodujúcich, či spolupracujúcich. Block chain tak môže nájsť využitie vo vnútri koncernov a holdingov, v klastroch a dodávateľských sieťach, napr. medzi automobilkami a ich dodávateľmi materiálov a dielcov.

IBM plánuje model zapojiť najskôr vo vlastnej finančnej štruktúre. No okrem toho má 2000 partnerov, ktorí block chain testujú a hodnotia. Jeho seriózne využívanie ohlásila napríklad francúzska banka Crédit Mutuel Arkéa.