Chlapec napísal malvér na získavanie hesiel. Teraz mu hrozí 10 rokov

Zachary Shames zo štátu Virginia v roku 2013 naprogramoval keylogger malvér, ktorý predával za 35 dolárov na známom webe Hack Forums. Program je známy ako Limitless Logger Pro a dokáže zaznamenať každý úder klávesnice infikovaného počítača. Program stihol zozbierať desiatky tisíc hesiel a iných citlivých údajov. Mladý programátor teraz čelí na federálnom súde hrozbe desaťročného väzenia.

Podľa amerického ministerstva spravodlivosti stojí žaloba štátneho prokurátora na fakte, že hacker umožnil nelegálne získavať citlivé informácie, vrátane hesiel a bankových čísel. Zachary Shames program napísal ešte na strednej škole, kedy aj vyhral cenu Programátora roka (Programmer of the Year Award). Polícia ho zastihla v budove firmy Northrop Grumman, kde stážoval na vyvíjaní kódov frontendovej stránky a beckendového java softvéru. Zaujímavosťou je, že Northrop Grumman je jedným z vojenských a kyberbezpečnostných dodávateľov pre americké ministerstvo obrany.

Žiadne nevinné hry

Podľa oficiálneho stanoviska žalobcu Zachary Shamers kontinuálne modifikoval program a predal ho viac ako trom tisíckam užívateľov. Tí keylogger rozniesli do zhruba 16-tisíc počítačov v sieti. Podľa odborného portálu TrendMicro Limitless KeyLogger Pro mohol okrem úderov klávesníc zaznamenávať aj mená a heslo z rôznych aplikácií, počnúc prehliadačmi ako Safari, Firefox cez online účty ako Google a Facebook a končiac online účtami s bitcoinmi a programami pre protokoly prenosu súborov (FTP). Portál zároveň opísal takýto škodlivý program ako čosi, čo už šikovne neposlúži len pre hackovanie a kradnutie dát s monetizačným potenciálom, ale aj pre systematickú a širokoplošnú špionáž.