Google učí umelú inteligenciu hudbu. Vypočujte si, čo zložila

Magenta, program americkej technologickej spoločnosti na vývoj umelej inteligencie, vytvoril hudobné dielo. Aj keď je krátke, znie mimoriadne sviežo a oproti „primitívnejším“ programom aj oveľa presvedčivejšie.

Úlohou vývojárov je skonštruovať program, ktorý bude schopný efektívne naučiť stroje umeniu či kreativite. Tie sú základné prvky vyššej inteligencie. No Googlu nejde o to, aby počítače vedeli primárne komponovať hudbu, či písať romány – využitie inteligentných systémov si nájde uplatnenie či už v medicíne, strojárstve, alebo pri vypočítavaní zložitých matematicko-fyzikálnych operácií, ktoré by ľudskému mozgu trvali príliš dlho.

„Neexistuje dôvod, prečo by umelá inteligencia nemohla byť zvedavá a kreatívna,“ povedal Jürgen Schmidhuber, profesor z Univerzity v Lugane vo Švajčiarsku. Ten je otcom pokročilého výskumu neurónový sietí. Google práve túto technológiu spojil s explicitne nastavenými pravidlami. Pomocou sietí dokáže počítaču predstaviť desiatky tisíc hudobných diel ľudí, ktorých tónovú skladku sa Magenta snaží predpokladať. V závere má program dokázať vytvoriť vlastnú hudobnú zložku. Spojenie posilňovaného učenia s neurónovými sieťami je podľa vývojárov najlepšia cesta k umelej inteligencii.

Vypočujte si, čo Magenta zložila

Stále hudba budúcnosti

Je pozoruhodné, ako dokáže učiaci sa stroj napodobniť proces ľudskej tvorivosti a umeleckého cítenia. Učiacemu procesu ale napomáhajú aj vopred stanovené parametre. Vedci z Googlu chceli dosiahnuť presvedčivý výsledok, a tak pieseň nemohla byť ani prirýchla, ani pomalá a verše sa nemali často opakovať. Programy na tvorbu hudby už existujú, no na to, že tvoria jednoduchú a citeľne strojovú hudbu je ich vývoj príliš náročný.

Techniku vedci prevzali od AlphaGo, programu Googlu, ktorý hral starovekú stolovú hru Go. Najlepšieho hráča na svete, Leeho Sedola, nakoniec porazila. Spôsob učenia je ale v prípade Magenty zložitejší, keďže na hranie Go stačí poznať niekoľko pravidiel. K tomu, hudba a umelecký proces sú stále sčasti neprebádanými prvkami ľudskej existencie.

Stevan Harnad, profesor psychológie na Univerzite v Quebecu, ktorý študuje kreativitu strojov, povedal, že aj keď je program Googlu impozantný, stále sme ďaleko od bodu, kedy budú stroje tvoriť na ľudskej úrovni.