Eset čelí žalobám z porušenia siedmich patentových licencií

Slovenského IT giganta Eset žaluje americký konkurent Finjan Holdings, dôvodom je údajné porušenie siedmich patentových práv. Slovenskému „Googlu“ tak hrozí pokuta za 15,5 milióna eur.

Finjan pridal k šestici žalôb ešte z minulého roka ďalšiu, slovenskú IT bezpečnostnú firmu podozrieva z porušovania spolu siedmich patentových práv. Denník Hospodárske noviny uviedol, že americká kyberbezpečnostná firma v minulom roku zaznamenala tržby za 17 miliónov eur, pričom 90 percent z nich prišli práve od žalôb.

Žaloby pritom prichádzajú po nepodarenej dohode medzi Finjanom a Esetom. „Tieto kroky sú výsledkom vlečúcich sa rokovaní so spoločnosťou Eset, aby sme dokázali ochrániť naše licencie a hodnotu našich aktív,“ vyjadril sa ešte v tomtoročnom júni prezident a CEO Finjanu Phil Hartstein.

Údajnému porušeniu patentového vlastníctva došlo v USA ešte vlani, pričom Finjan rozšíril svoje žaloby o ďalšiu na nemeckom trhu. Za ten požaduje polmilióna eur.

So žalobami Finjanu majú skúsenosti ďalšie bezpečnostné giganty, ako napr. Symantec, Cisco, Blue Coat Systems či FireEye. Spoločnosť Eset odmietla komentovať túto udalosť. Prvé pojednávanie príde 5. októbra.