Praktiky CIA kyberšpionáže sa firmám nepáčia, Cisco začalo plátať bezpečnostné diery

Cisco Systems začalo aktívne vyhľadávať chyby vo svojich systémoch. Tie roky potajme zneužívala CIA pre špehovacie účely, bez toho, aby firmu upozornila na nedostatky. Podľa Wikileaks tak spravodajská agentúra ohrozovala meno aj bezpečnosť nielen firmy, jej klientov, ale celého technologického trhu. Cisco spolupracuje s portálom, ktorý praktiky CIA odhalil, a zdá sa, že tak musí urobiť väčšina dotknutých firiem na americkom IT trhu.

Americká spoločnosť budujúca informačné siete rozbehla program, ktorý má objaviť a opraviť všetky nedostatky vo svojich systémoch a zariadeniach. Slabiny asi 300 produktov doteraz bez povšimnutia zneužívala spravodajská služba CIA, ktorú odhalil portál Wikileaks. Neznámy whistleblower mu ponúkol tisíce dokumentov, ukradnutých priamo z vnútornej zabezpečenej siete CIA.

Inžinieri Cisca teraz analyzujú, kde majú jej systémy bezpečnostné diery a vyvíjajú opravné patchy. Odhalené dokumenty protikorupčným portálom poukazujú, že voči americkému spravodajstvu je slabá väčšina domácich technologických firiem. Tie sú teraz viac menej závislé od spolupráce s Wikileaks, ktorá firmám ponúkla technickú pomoc pri oprave bezpečnostných nedostatkov.

Hovorca CIA Heather Fritz Horniak odmietol komentovať situáciu technologického trhu, no uviedol, že práca spravodajstva je inovatívna v mene národnej bezpečnosti voči zahraničným nepriateľom. Hlavnými kybernetickými nepriateľmi Američanov sú pre spravodajské inštitúcie ako CIA a NSA Rusko, Čína, Irán a Severná Kórea.

Rozpočet končí pre účely na sledovanie zahraničia

Agentúra Reuters na základe vlastných vládnych zdrojov uvádza, že 90 percent financií pre vládne programy kybernetickej obrany išli v posledných rokoch na ofenzívne účely, hlavne na vstup do počítačových systémov nepriateľov a odpočúvanie ich komunikácie. Rozpočet sa podľa Reuters rozdeľoval aj pre vývoj systémov schopných blokovať, resp. ničiť nepriateľské dátové infraštruktúry.

Prezident Trump navrhol navýšiť rozpočet pre Ministerstvo vnútornej bezpečnosti o 1,5 miliardy dolárov. To v roku 2002 založil George Bush. Rozpočet rezortu bol vlani 44,9 miliardy dolárov.

Celistvý prehľad rozpočtu pre spravodajské účely je utajovaný, hoci leak Edwarda Snowdena poukázal, že v roku 2013 operovali tajné služby s približne 50-miliardami dolárov. Z toho osem percent šlo výlučne na kyberbezpečnostné opatrenia a obranu, kým 72 percent financií slúžilo na rozvoj masívneho zbierania dát. Odchádzajúci zástupca riaditeľa NSA Rick Ledgett na konci mandátu priznal, že 90 percent rozpočtu pre digitálnu obranu sa minulo práve na ofenzívne účely, najmä smerom do zahraničia – čo podľa neho nie je ekonomicky vyvážené.