Čínsky gigant Baidu chce potiahnuť domácu ekonomiku. Umelou inteligenciou.

Miliardár a výkonný riaditeľ čínskeho vyhľadávača Baidu Robin Li vyhlásil, že jeho domovská krajina potrebuje nové investičné stimuly, aby sa technologický potenciál Číny vyrovnal tomu americkému. Baidu preto naplno rozvíja programy pre vývoj umelej inteligencie a automatizačných technológií. Aplikovať ich chce v internetových službách aj v automobilovej výrobe.

Krajina s najpočetnejším obyvateľstvom na svete zaznamenala za posledný rok niekoľko premien. Jej mestá už nie sú najznečistenejšie na svete, v roku 2015 dosiahla na štvrté najobjemnejšie HDP na svete a markantný podiel vyrobených produktov globálneho trhu vzišlo práve z fabrík na jej území. Výkonný riaditeľ Baidu, jednej z najväčších technologických firiem v Číne a ekvivalent amerického vyhľadávača Google, povedal, že tuzemská ekonomika potrebuje obmenu. Robin Li ju chce vyplniť novými pravidlami pre domáci trh, úpravou legislatívy a investičným tankovaním do zaujímavých technologických projektov. Baidu preto v minulom roku začal masívne verbovať expertov priamo zo Silicon Valley a buduje veľkú divíziu pre vývoj umelej inteligencie.

Rakety a samoriadiace elektromobily – technologický špička modernej Číny

Aj keď vyhľadávacia firma v našich končinách nie je tak známa, objemom biznisu dosahuje ku konkurencii ako Uber, či dokonca Google. Podľa Bloombergu sú jej ambície na mieste. Aj keď je Čína dielňou sveta, pridaná hodnota práce už nie je tak vysoká. „Potrebujeme vyriešiť vlastnosti trhu, nedostatok konkurencieschopnosti a oveľa viac problémov,“ povedal Robin Li. Ako konkrétne kroky tiež vníma lákanie talentov a odvážnych inovačných projektov do krajiny. Riaditeľ Baidu počas jednej z biznisových konferencií vyhlásil, že spoločnosť chce prevziať iniciatívu a byť lídrom vo vylepšovaní domáceho technologického prostredia. Pripravil aj návrhy, ako vylepšiť podmienky a regulácie domáceho trhu. Je ale dôležité, aby ich do fungovania zaviedla vláda.

Robin Li (vpravo) na Fortune Global Forum 2013. Foto Fortune Live Media /Flickr

Robin Li (vpravo) na Fortune Global Forum 2013. Foto Fortune Live Media /Flickr

V jeho vízii dominujú dve odvetvia: automobilový a vesmírny. Vesmírny priemysel má pre Čínu veľký potenciál – ide o rozvinuté odvetvie a s kvalitným renomé v stavaní rakiet. Li doň zaratúva aj tuzemskú pobočku SpaceX patriacu Elonovi Muskovi. Automobilová brandža má prioritný význam hlavne vďaka novým, už teoreticky ľahko vyrobiteľným technológiám autonómneho riadenia a elektrických pohonov. Čína taktiež vyniká v počte vyrobených áut, čo tiež pridáva na váhe.

Dielňa sveta chce zmúdrieť

Ak chce krajina byť viac než adresou pre výrobné fabriky svetových firiem, nepostačí prilákať startupy a investovať do futuristických konceptov. „Majoritná časť rozvojových krajín pracuje na opatreniach, ktoré podporujú výskum a testovanie autonómnych áut, no väčšina národných legislatív a politík nie je na celkový rozvoj inteligentných áut pripravená,“ pokračoval Robin Li. Jeho plán nadväzuje na už platný plán čínskej vlády, ktorá chce do roku 2025 na cestách 20 percent samoriadiacich áut. Podľa šéfa Baidu to nestačí, vývoj sa musí uberať rýchlejším tempom. A pomôcť mu má umelá inteligencia.

Robotníci v čínskej fabrike farbia džínsovú látku. Mesto Xintang, v provincii Guangdong je známe aj ako mesto džínsov. 2012. Foto Lucas Schifres/Pictobank

Firma začala formovať svoju divíziu pre UI len v minulom roku, kedy si v Silicon Valley naverbovala stovku odborníkov. Firma spolupracuje s výrobcom čipov Nvidia, testovacie modely skúša v hustých východočínskych mestách. Na rozdiel od predstavy vlády chce Li vidieť autonómne autá na cestách už v budúcom roku.

V polovici januára dokonca pribral k tímu Qi Lu, ktorý má firmu previesť cez obdobie inovačnej expanzie. Qi Lu od roku 2014 figuroval v Microsofte ako globálny výkonný viceprezident. Ekonómia neočakávajú, žeby spoločnosť Baidu nedokázala expandovať. Vlani sa počet jej mobilných užívateľov zvýšil medziročne o dve percentá. Tržby zaznamenala za 10,16 miliardy dolárov, čo bolo oproti roku 2015 o 6,3 percenta viac. Čistý zisk ešte nezverejnila, aj keď operatívny profit mala oproti roku 2015 o 13,9 percenta menší.

Foto Fortune Live MediaDaniel Cukier /Flickr