Kryptomeny majú šancu v serióznom bankovníctve aj priemysle, dvere im otvára Blockchain

Spoločnosti ako Cisco Systems, Bosch či Foxconn Technology ohlásili spoluprácu na vývoji vlastnej technológie blockchain. Nesfalšovateľný záznam dát o transakciách v sieti pomôže vyvinúť nielen finančníctvo, firmy hovoria o potenciáli v priemyselnom internete vecí.

Blockchain je register transakcií, ktorý sa nedá sfalšovať. Dokáže zjednodušovať, a teda aj urýchľovať transakcie a je anonymný. Samozrejme, ak má fungovať vo finančníctve, niekto musí vedieť čítať zapísané údaje z registra. Aliancií ako je táto už existuje viacero. Napríklad IBM a Hitachi spolupracujú s vývojármi operačných systémov Linux Foundation. Senior viceprezident výskumného laboratória IBM Almaden Arvind Krishna tvrdí, že aj keď je prevod anonymný, členovia siete vidia detailné informácie príjemcu. Spoločnosti si už beztak vedú vlastné záznamy o subjektoch, s ktorými sú spojené ich transakcie. Vedia sa tak vyvarovať možným špekulatívnym, či podozrivým indivíduám.

Blockchain umožňuje podľa A. A. Krishnu implementovať kryptomeny, napríklad bitcoiny (BTC). Tie sú najrozšírenejšie na celom svete a akcia jedného amerického bitcoinu (BTCUSD) CFD momentálne vychádza na 916,37 dolára.

Blockchain má podľa firiem veľký potenciál v priemyselnom svete. Podľa šéfa aliancie v Bosch Software Innovations Dirka Slamu môže táto technológia veľmi pomôcť priemyslu, ktorý pozostáva z komplexných a obrovských sietí dodávateľských reťazcov, produkcie, logistiky. Práve zložitosť a rozmanitosť vytvárajú slabiny, ktoré môžu oslabovať nielen jednotlivé firmy, ale celé hospodárstva. Či už ide o kyberterirostické útoky na podniky, ekonomické krízy spôsobujúce dominový efekt a či narušovanie citlivej miery zamestnanosti. „Ochrana identity fyzického majetku bude veľkou biznisovou príležitosťou v nasledujúcej dekáde, hodnotné súčasti dodávateľských reťazí a regulované priemyselné odvetvia ako energetika, farmaceutika by mohli už v nasledujúcom čase takúto technológiu implementovať,“ povedal Joe Pindar, riaditeľ produktovej stratégie bezpečnostnej firmy Gemalto.

Ku konzorciu z Cisco Systems a Bosch sa pridal aj Foxconn Technology Group, Gemalto, Bank of New York Mellon a blockchainové startupy Consensus Systems, BitSE a Chronicled.