Bitcoinu sa v tomto roku darí, pomohla mu aj korupcia v Indii

S najznámejšou kryptomenou Bitcoin (BTC) sa dnes obchodovalo na newyorskej burze itBit za 774 dolárov za jeden BTC. Počas dňa narástla jej hodnota o percento, medzimesačne až o deväť. V polročnom pohľade sa stabilne drží nad päťsto dolármi za jeden BTC.

Agentúra Reuters píše o predbežne vydarenom roku kryptomeny. Za necelých dvanásť mesiacov narástlo jej využívanie o 80 percent, znie predbežný prehľad tlačovej agentúry. V minulom roku zaznamenal 35-percentný nárast.

Za rapídny nárast môže Bitcoin poďakovať Indii, ktorá rieši nedostatok peňazí. Premiér Narendra Modi nechal začiatkom novembra z obehu stiahnuť bankovky za päťsto a tisíc rupií v celkovom objeme za 256 miliárd dolárov. Zrušenie bankoviek s veľkou nominálnou hodnotou má fungovať ako protikorupčné opatrenie. Priemiér chce takto obmedziť aj financovanie militantných skupín, ktoré majú protinárodné záujmy, informuje Reuters.

Bitcoin je platobná alternatíva, ktorá ponúka obom koncovým bodom transakcie anonymitu vďaka tomu, že medzi nimi neexistuje sprostredkujúci bod. Hodnota kryptomeny je aktuálne, no pomerne dlhodobo vysoko volatilná. Kým v 2013 zaznamenala boom a jej hodnota vyskočila nad 1100 dolárov, vlani jej priemerná hodnota vyšla na 150 dolárov. Za posledných šesť mesiacov tohto roku vychádza priemerne jeden Bitcoin na stabilných 500 dolárov.