Google posúva big data k užívateľom

Technologická spoločnosť Google doteraz ponúkala bežným užívateľom v rámci big data výstupov svojho Asistenta. Najnovšie ho môže nahradiť technológia startupu Urban Engines. Okrem väčšieho zberu a vyhodnocovania dát s využitím pre bežného užívateľa do rozhrania zapojil aj rozšírenú realitu.

Ako hovorí krédo tímu Urban Engines, softvér má odomknúť skryté hodnoty mesta. Kolektívnym zberom dát z rôznych oblastí mesta vie navrstvovať jednotlivé informácie, celé grafikony hromadnej dopravy, časy príletov a odletov na letisku, prepojiť otváracie hodiny obchodov a kultúrnych inštitúcií, pridať predpoveď počasia aj neočakávané udalosti, napríklad na cestách. Výstupná informácia vznikne napríklad pri plánovaní tripu, vyformovaná prioritami a charakterom samotného používateľa. Jedno, či sú to návštevy pamätihodností a múzeí, alebo sa radšej zúčastňuje zábavných akcií a ochutnáva miestne pivo. Urban Engines si na to vytvoril aj vlastné buzz slovo: Internet of moving things (Internet hýbajúcich sa vecí). Odvodené je od Internet of things, ktoré popisuje prepájanie informačných zariadení pre súvislé komplexné využitie v podnikovej a priemyselnej sfére.

Späť do Googlu

Startup vznikol pred štyrmi rokmi odchodom niekoľkých zamestnancov z Googlu. Plus sa k rozbehu idey pridalo fundovanie Google venture kapitálu a osobná podpora výkonného predsedu konglomerátu Alphabet Erica Schmidta (matka Googlu). Najnovšie tím ohlásil spoluprácu s Google Maps, ktorý vie ponúknuť bohaté kvantum dát svojej mapovej platformy, vrátane ďalších synergií s Google zberom dát, analytikou a ostatnými aplikáciami. Vo februári už Urban Engines spustil prvú platformu, testoval ju v niekoľkých severoamerických mestách, napríklad v New Yorku, Portlande či Torronte.