Amazon príde na Slovensko, otvorí tu logistický sklad

Americký internetový obchod je radený medzi jednu z najväčších firiem na svete. Po tom, čo v Británii zasiahnutej Brexitom rozširuje pracovné kapacity, teraz pokračuje aj investíciou na Slovensku. Tu sa už nejaký čas zahraničné firmy sťažujú na nedostatok pracovnej sily.

Amazon postaví logistické centrum pri Seredi, ktoré je od hlavného mesta vzdialené 60 kilometrov. V ňom už má od roku 2011 centrum pre podporu predaja. Plocha s rozlohou asi 60 tisíc metrov štvorcových má dať prácu zhruba pre 850 ľudí tisícke ľudí. Amazon sa už pred piatimi rokmi obhliadal po regióne strednej Európy.

Pracovný trh Slovenska nestačí automobilkám, vystačí Amazonu?

Amazon nedávno ohlásil podobnú investíciu na britských ostrovoch, kde rozšíri pracovnú silu o ďalších päťtisíc pracovných miest. Spolu bude v Londýne zamestnávať 24 tisíc ľudí. Brexitu sa teda neobáva. Navyše, od vládneho regulačného úradu pre civilné letectvo dostal povolenie testovať drony, ktorými chce doručovať malé balíky.

Na Slovensku sa už nejaký čas hovorí o nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Aj keď sa kríza týka hlavne automobilového priemyslu, a to hlavne automobiliek PCA Trnava a Kia Žilina, situácia nie je najružovejšia ani v iných brandžiach. Amazon sa ale neobáva ani situácie na Slovensku, viceprezident spoločnosti pre Európu Roy Perticucci pre spravodajskú agentúru ČTK povedal: „To, že budujeme naše logistické centrum na Slovensku, dokazujeme, ako veľmi investíciám na tomto trhu veríme.“ Informáciu priniesol denník Hospodárske noviny.

Foto: Álvaro Ibáñez from Madrid, Spain – Amazon España por dentro, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30623144