Stephen Hawking poletí do vesmíru, výlet k hviezdam je symbolická vďaka za jeho vedecký prínos svetu

Známy profesor  dostal v sedemdesiatich piatich rokoch originálny a pomerne dosť symbolický darček – poletí na zemskú orbitu, bližšie k hviezdam. Tým sa ako astrofyzik venuje vyše päťdesiat rokov.

Miliardár Richard Branson, známy hlavne vďaka koncernu Vingin Group, ohlásil plán vyniesť profesora Stephena Hawkinga do vesmíru. Sedemdesiatpäťročný Brit s amyotropickou laterálnou sklerózou nebude najstarším človekom vo vesmíre, prvenstvo drží nedávno zosnulý „americký Gagarin“ John Glenn, no pôjde o prvého človeka v kozme s fyzickým postihnutím, ktoré paralyzuje celé telo.

Stephen Hawking, foto Lwp Kommunikáció/Flickr

Stephen Hawking je verejne známy nielen pre teórie čiernych dier, jeho predpovede budúcnosti zakaždým rezonujú na verejnosti. Hawking si napríklad myslí, že nie je najlepšie, aby sa ľudstvo snažilo dať o sebe najavo vo vesmíre, pretože nám hrozí vyhubenie inteligentnejšou mimozemskou rasou. Rovnako ako priemyselný podnikateľ Elon Musk tvrdí aj to, že ľudstvo sa bude musieť presťahovať na inú planétu, pretože Zem preťaží a de facto znefunkční.

 

Bransonova vesmírna a letecká spoločnosť Virgin Galactic vynesie profesora na zemskú orbitu raketou SpaceShipTwo, ktorej konštrukcia umožňuje cestu do vesmíru až pre ôsmich ľudí.

SpaceShipTwo, ktorá vynesie profesora do vesmíru. Foto Virgin Galactic/Mark Greenberg